google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner786

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar asli görevlerini yerine getirme konusunda şaşkınlık yaşıyor.

Kendisinin bu durumda olmasına şaşırmıyorum. Kamuyu tanımadığı için özel sektörün rahatlığında iş yapabileceğini düşünmesi en büyük hatasıydı. Toplum manipüle edilerek idare edilmez. Bunu deneyen siyasetçiler kısa dönemde siyaset hayatına veda etmişlerdir. 

Zeydan Karalar'ın Büyükşehir Belediyesi olarak yasa ile belirtilen yetki ve görevleri belli iken, yetki ve görevlerini düzenleyen yasayı merak edip okumadığı net biçimde söylemlerinden ve davranışlarından anlaşılıyor.

Sürekli olarak seçilmiş üç kanalda boy gösteriyor. Kendisine açıkça arka çıkılan bu kanallarda Uğur ağbisi dahil çanak tutularak kendisine söz verildiğinde, ya susuyor konuşamıyor ya da konuşunca frenleri tutmuyor. Daha önce su kuyuları hakkında girdiği polemikte Uğur Dündar yine kendisini konuk ederek ısrarla, "ne oluyor anlatırmısınız" sorusunu iki kez havada bırakınca, programın diğer konuğu olan partisinin Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili olan Aykut Erdoğdu müdahale ederek, "size soruyor anlatsanıza" şeklinde uyarması karşısında susarak anlatmayayı tercih etmişti. Heybe dolu olmayınca anlatacak bir şey bulamazsınız doğal olarak susmayı tercih edersiniz. 

22.4.2020 Çarşamba günü saat 09.00’da Fox tv’de Çalar Saat programına konuk olacağını sms ile duyurusunu yaparak, "salgına karşı Adana’mızda aldığımız önlemleri konuşacağımız yayını izlemek üzere hepinizi ekran başına bekliyorum" çağrı yapmıştı. Ben de çağrısına kulak vererek, birazda düştüğü durumu nasıl izah edeceğini düşünerek yayını başından sonuna kadar izledim.

Zeydan Karalar'dan önceden hazırlandığı belli olan çanak sorulara duygu sömürüsünün dibine kadar inen cevaplar geldi. Hayal kırıklığımız büyük oldu. 

Sahra Hastanesine yönelik açıklamalarında salgın tedbirinden çok duygusal savunma havasında valinin yetkisinde olan işleri yetki gaspında bulunarak ortaya koyduğu ucubenin haklılığını yarım yamalak usulde takılıp esasa giremeden anlatmayı çalıştı. 

Özetle Zeydan Karalar savunmasında diyor ki:

"Arkadaşlarla koronavirüs haberlerini takip ederken eyvah dedim bu virüs bize de gelecek, gelirse çok kötü oluruz dedim. İtalya, İngiltere gibi ülkelerde durumun vahametini görünce aklıma sahra hastanesi yapma fikri geldi. Ben de yaptım ne var bunda diyerek bir şeyler yapmak istedim ama beni linç ettiler" konuşması bu minvalde devam etti.

Ey Karalar! Kamu da işler böyle olmuyor işte, aklıma geldi yaptım mantığı ile kamu kurumları idare edilmez. Her bir kurumun görev ve yetki alanlarını belirleyen  kuruluş kanunu vardır. Yasa ile belirlenen yetki sınırlarınızın dışına çıkamazsınız. Neyi nasıl yapacağınızla ilgili usuller belli iken bunları görmezden gelmezsiniz. 

Yasaları bilmiyor olabilirsiniz ama kanunu bilmemek mazeret olarak kabul edilmiyor. Bilmedikleriniz için danışman bulundurmanıza ve ücret ödemenize izin verilmiş. Anlaşılıyor ki, danışmanlarınızın da danışmana ihtiyacı var. 

Kamu görevlileri, halk üzerinde yanlış bir algı oluşturamaz. Halkı idareye karşı kışkırtamaz. Bunu yaparsanız doğal olarak hakkınızda soruşturma açarlar bu durumu da duygusal ajitasyonlarla geçiştirip kapatamazsınız. Hani hep diyoruz ya iş bilenin kılıç kuşananın, sizin elinizde kılıç görüyoruz. Bulunduğunuz yer hizmet makamıdır. Siyasi rövanş peşinde iseniz ilk kongrede partinizin genel başkanlığına aday olursunuz. Hikmeti nedir bilmiyorum, Adana'da son dönem büyükşehire başkan seçilen genel başkanlık rüyası görüyor. 

Sahra Hastanesi kuruluşunda hatalısınız! Bu konuyu uzattıkça batıyorsunuz, aynı zamanda iş bilmediğinize dair algı oluşturuyorsunuz. Halk ve belediye çalışanları nazarında hayal kırıklığısınız. Sizden öncekine rahmet okutuyorsunuz! 

Ben size FOX tv’de sorulmayan soruları buradan tekrarlamak istiyorum, fakat Tele-1'de Uğur ağbinizin kurtarma operasyonunda yaptığınız gibi soruma muğlak cevap vermeyin. "Sahra hastanesini çok ucuza mal ettik, hayırseverlerin de yardımıyla çok ucuza mal etti şimdi burada söylesem gerçekten çok komik bir rakama mal ettik" dediniz ama rakam vermekten kaçındınız. 

Komik de olsa o çok ucuza mal ettiğiniz rakamı duymak istiyoruz. Aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız aynen ben de köşemde aynen yayınlayacağım.

1-Sahra Hastanesi yaptığınız ÇUFAŞ’a ait olan Fuar merkezi alanında YETKİ kimde? Yetki Belediyenizde değilse ÇUFAŞ Yönetim Kurulundan Sahra Hastanesi kurmak için izin aldınız mı?

2-Sahra Hastanesi kurmak için Sağlık Bakanlığının görüşüne ve izinine başvurdunuz mu? (Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığına devredildiği için Yetki Sağlık Bakanlığı’nda)

3-Sahra Hastanesi kurmak için hangi bütçeden harcama yaptınız? Alet ve Malzemelerin Tedarikçisi kim/kimler?

4-Alet ve malzemeler doğrudan temin yolu ile mi alındı, İhaleye çıkarıldı mı?

5-Sahra Hastanesinin yapımında ne kadar kamu zararı oluştu?
Son sorum: Para yok diyerek 4 bin civarında işçi çıkardınız ve halen çıkarmaya da devam ediyorsunuz. 

* * *

Konuşmanızda ayni ve nakdi yardım için belediyemize 300 bin aile başvurunca başvuru almayı durduk dediniz.

Kişi başı ne kadar nakdi yardım plandınız?

Ayni yardımda piyasa araştırmama göre Gıda Kolileri Belediyelere 95 TL’den fatura ediliyor.

Kaba hesapla 100 bin kişi x 95 lira 9 milyon 500 bin TL yapıyor 300 bin Ailede bu rakam 28 milyon 500 bin lira yapıyor.

4 bin işiçiye maaş ödeyemeyen siz böyle bir kaynağı nasıl oluşturacaksınız anlatır mısınız?

Bu hesaba Nakdi yardım dahil değildir.

Zeydan Karalar, toplumu kandırmak siyasetçilerin alışkanlığı haline gelmiştir diyelim mi? 

Yoksa vakit henüz geç değilken toplumla ve işten çıkardığınız işçilerle barışacak adımları atacak mısınız? 

Açıklarsanız köşemden seve seve yayınlayacağımı belirtmek isterim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol