NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9
Gizem KAYA DEMİR

Gizem KAYA DEMİR

Mail: [email protected]

Barınma ihtiyacı ve Adana

Barınma ihtiyacı bugüne kadar insanlık tarihinin vazgeçilmez unsurlarından birisi olmuştur.

İnsanoğlunun yaşam koşulları da temelde bu ihtiyacın ne şekilde karşılanacağı ile ilgili bize bilgi vermektedir. Örneğin sulak alanlara yakın yerlere inşa edilen şehirler, tarımsal arazilerin sıkılaştığı yerlere kurulan konutlar bu örneklerin başında gelmektedir.

Hali hazırda Adana tarım alanlarına ve suya olan konumundan dolayı insanların yerleşik hayata geçtiği kentler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak 21.yüzyılda yaşayabilecek bir konuta sahip olmak geçmiş yüzyıllarda olduğu kadar kolay değil. Yani ilk gördüğünüz yerin sahibi değilsiniz artık.

Savaşlar, salgın, kuraklık ve ekonomik istikrarsızlıkların doğal bir sonucu olan göç özellikle doğu batı koridorundaki en büyük uğrak noktalarından birisi olan ve göçmenlerin %11 oranında yaşadığı Adana'nın konumu göz önünde bulundurulduğunda artan ev kiraları konusunda Türkiye’nin ve Adana’nın beyin gücünü oluşturan öğrencilerin eğitim hayatını sürdürebilmesi için hayati öneme sahip bir konu olduğu gün yüzüne çıkmaktadır..

Özellikle kira desteğinden, yurt tercihi gerçekleşmeyen öğrenciler ve toplu konutlara yazılamayacak kadar düşük gelirli vatandaşların kamu kurallarına uyması şartı ile faydalanması için çalışmalar yapılması kamu yararına da hizmet etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gelecekteki kaçak yapılaşma vb. kentsel dönüşüm projelerinin önündeki engellerin henüz oluşmadan kalkması için, Türkiye'nin en çok göç alan şehirleri ve eğitim ağırlıklı şehirleri araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla stratejik politikaları hayata geçirecek bir komisyonun kurulması elzemdir. Bu vergilerin doğru yerlere harcanması ve zaruri harcamaların engellenmesi içinde önemli bir ihtiyaçtır. Üniversite puanlarının bu araştırmaya oranla belirlenmesi.

Yeni üniversitelerin ihtiyaca yönelik ve stratejik olarak Türkiye geneline dağılması Türkiye de ki tüm şehirlerin aynı oranda ileri seviye eğitimin etkisi altında gelişmesi içinde önemli bir etken olacaktır. Ancak salgın döneminde eğitimin önüne gelen engeller bırakın gelişmeyi bir kenara elde edilecek yeni başarıları da ötelemektedir. Unutmamak gerekir ki Adana Çukurova Üniversitesi Türkiye’nin en büyük amfilerinden birisi ve aynı zamanda  Akdeniz de ki bir çok araştırma ve keşifte de öncü rol oynamaktadır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar