google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
medyatakip
siser-sağ
Adana
DOLAR18.2474
EURO18.5433
ALTIN1012.0
Gülay YARUK

Gülay YARUK

Mail: [email protected]

Gençler siyasetçilerden ne bekliyor?

Oldukça geniş bir yelpazesi olan gençlik ve siyasilerden beklentileri, gözlem ve tecrübelerimle, samimiyetle anlatmaya calışacağım.

Sürç-ü lisan edersem affola..

İki "Z" kuşağı annesi olduğumu öncelikle belirtmeliyim.

2 yıl boyunca da İYİ parti gençlikte kızımla sahalarda çalıştık.

Kızıma, "Gençlik siyasetten ne bekliyor" diye sorduğumda şu cevabı almıştım: "Anne seninle birlikte Adana'da, 15  ilçe ve bu ilçelerin köylerinde seçim çalışmalarında bulundum. Şunu gördüm ki buralardaki çalışmalarda sadece büyüklere anlatımlar yapıldı. Milletvekili aday adayları da dahil, gençlik kitlesini karşılarına alıp partinin amaçlarını karşılıklı soru ve cevaplarla anlatma yoluna gidilmedi."

Düşündüm, kızımı haklı buldum.

"-Siz gençler neler düşünüyorsunuz? Siyasetten beklentiniz nedir- diye soran olmadı. Sadece ellerimize broşürler verildi, 'bunları dağıtın' göreviniz bu dendi."

GENÇLERE SÖZ HAKKI VERİLMEDİ.!
GENÇLER SANKİ OY VERMEYECEK GİBİ YOK SAYILDI.
Sadece ÇALIŞIN ÇALIŞIN ÇALIŞIN DENDİ.

Düşündüm ve gerçekten doğru tespit olduğunu kanaat getirdim.

"PEKİ ANNE; Gençliğe soru sorulmazsa düşünceleri bilinmezse 'gençlik' sadece broşür asmaktan ileri gitmiyorsa siyasete neden sıcak baksın?" Bu arada, "tüm partilerdeki gençler aynı kaderi paylaşıyor" dedi kızım.

Bu kez de, "GENÇLİK (19 yaş) SİYASETE NASIL BAKIYOR"? "SİYASETÇİLERDEN NE BEKLİYOR" diye oğluma sordum..

"İlk oyunu hangi partiye, kime kullanacaksın" dedim.

"ANNE, senin partine vermem, aklından bile geçirme" diye söze başladı. "İlk oyum dürüstlüğüne inandığım Mansur Yavaş'a" dedi.

'Neden' diye sorduğumda;
"Anne baksana büyük küçük, yaşlı genç herkese dokunuyor. Yolsuzlukla savaşıyor. Adam beni kazandı. Cumhurbaşkanı adayı olursa, ilk oyumu Mansur Yavaş'a kullanacağım" dedi.

Ve ekledi: "Şu ana kadar yaptığı her icraatta açık, net, yalın, dürüst, adil ve çalmıyor."

Hak, hukuk adalet bir bütündür. "ben değil biz olmaktır"M.Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi: "Türkiye Cumhuriyeti tüm değerleri ile bir bütündür."

* * *

Üniversitelerde okuyan gençlerimizle sık sık istişareler yapılmalı. 18 yaşını doldurmuş gençlerimizle teknoloji kanalları aracılığı ile yolsuzluklara karşı ne şekilde mücadele edileceği detayları ile anlatılmalı, gençlerle yakın temasta olunmalı, her kademedeki okullarda samimi ve sıcak ilişkiler kurulmalı.

Çocuklar, "Biz ailelerimizin nasıl geçim derdine düştüğünü görmekten ızdırap duyuyoruz. Bu gözden kaçırılıyor. Herşeyin farkındayız" şeklinde ağız birliği etmişcesine konuşuyorlar.

Gençlere 5 milyon oy gözü ile bakılmamalı diye düşünüyorum..
BU iki genç milyonların duygularına tercüaman oluyor... Farkı farkettirmemizin zamanı geldi de geçiyor.

Zaman giderek daralıyor..

Makale Yorumları

  • Gül04-04-2022 13:20

    Tamamıyle bağımsız ve sürükleyici olmuş. Tebrik ederim

  • Ali Can01-04-2022 23:54

    İlk makale ve söyleşi formatında olmasına rağmen,kısa ve öz bir anlatımla, z kuşağının hislerine tercüman olmuşun.Başarılı bir çalışma.Tebrik ediyorum sevgili kardeşim.

  • Eşref Öztekin01-04-2022 22:48

    Belirtmek isterimki Adana Haber'in uzun zamandır takipçisiyim. Genelde başka haber yayın sitelerine göz attığımda özgünlüğe ve okurla kurulmak istenen samimiyetin olmadığını gözlemliyorum fakat sizde buna rastlamadığım için altını çizerek söylüyorum makalede anlatılan çok net ve özgün bir dil ile özgün bir şekilde yazmışsınız. Sizi tebrik ediyor çalışmalarınızın devamını bekliyor olacağım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar