google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner815

Fransa Ulusal Günü dün Paris’te coşku ile kutlandı.

14 Temmuz Fransızların ulusal bayramı olup 1791’den bu yana çeşitli şekilde kutlanmıştır.

Bu bayram, Paris’in Bastil semtinde bulunan hapishane olarak kullanılan bir ortaçağ şatosunun halk tarafından 1791’de basılarak içerde bulunan, yargılanmadan sadece kralın emri ile mahkum edilen 7 direnişçinin kurtarılmasının ardından iktidarın soylulardan burjuvanın eline geçmesini yani kısaca halk egemenliğinin başlandığı gün olarak önemlidir.

Daha sonra 4 Ağustos’ta Anayasa Meclisinde feodalite ve monarşi kaldırılarak 26 Ağustos ta yayınlanan İnsan ve Yurttaşlık Hakları Bildirgesi ile özgürlük, eşitlik ve kardeşlik 1791 Fransız Anayasasına konularak devletin temel ilkelerinin başına yerleşti.

14 Temmuz Fransızlar için en önemli gündür. Bu senede büyük bir coşku ve gerçek bir ulus devlet anlayışı içinde kutlandı.

Başkan Macron, Genelkurmay başkanı ile birlikte aynı askeri Jeep içinde Fransızları, zafer tankından başlayarak Concorde meydanına kadar ayakta selamlayarak kutlamaları başlattı.

Bu törende en dikkati çeken olgu ise devletler askerleri ve sistemleri ile güçlüdür vurgusu idi.
Fransa, bu günde askerine ve eğitime ne kadar önem verdiğini bir kere daha gösterdi.

Geçmişte büyük bir emperyal güç olan Fransa devletinin bireyleri değişik kökenlerle beraber din, dil ve renkten oluşmuş olsa bile özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ülküsüyle birlesen bir ulus devletin vatandaşları olarak devletin tanıdığı eşit haklara sahiptir.

Devlet milli egitimine,askeri gucune ve halkin refahini her zaman dusunen bir sosyal devlet olmustur. Fransada herkes esit egitim hakkina sahiptir ve kimse ac ve acikta kalmaz.

Gerek devlet, belediyeler ve özel kuruluşlar siyasi bir ayrım göstermeden ihtiyacı olan herkese yardım eder.
Bu seneki kutlamalarda en dikkati çeken nokta Başkan Macron’un askeriyeye verdiği önemdir.

Gerek Paris’teki kutlamalara katılan Genelkurmay Başkanlığına bağlı, Kara, hava, deniz ve jandarma güçleri gerekse lejyoner ordusunun temsilcilerinin yanında bunları yetiştiren farklı teknik akademi öğrencilerinin ve askeri lise öğrencilerinin olması ve Fransa Deniz Kuvvetlerinin gücünün denizden ve hava kuvvetlerinin gücünün havadan gösterilmesi Fransa Cumhurbaşkanının siyasi kökeni ne olursa olsun General De Gaulé’in şu meşhur sözü unutmadığının bir delilidir.
"Ben dünyada iki asker millet bilirim. Biri biziz diğeri ise Türklerdir"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner816