banner815

Adana Haber yazdı TOKATÇILAR yakalandı

Adana Haber'de deşifre edien Niğde Çetesi kıskıvrak yakalandı.

01 Mart 2019 Cuma 16:22
Adana Haber yazdı TOKATÇILAR yakalandı
banner812
Adana Haber'de deşifre edien Niğde Çetesi kıskıvrak yakalandı.

1983 yılında vizyona giren, başrollerini Kemal Sunal, Nazan Saatçı ve Şevket Altuğ'un paylaştığı filmin konusu gerçek hayatta da yaşandı.

İddiaya göre, Niğde'de yeğeni Devran İ. ile birlikte bitki peyzaj işi yapan Kazım T. bir süre güven ortamını oluşturduktan sonra, çeşitli illerde bulunan üreticilerden yüksek meblağlarda mal alıp parasını ödemedi.

Bitki üreticiliği yaparak geçimini sağlayan Ordu'lu Erol Kulaç, Bursa'dan Vahit Zeyrul ve Adanalı Ali Evren Taş isimli üreticileri bilinçli şekilde dolandırdığı öne sürülen Kazım T.'nin tuzağa düşürdüğü iddia edilen kişileri genellikle letgo'da bulduğu, ilk ürün alımlarında ücretini aksatmadan ödediği, sonraki alımları yüklü miktarda çektikten sonra ödeme yapmaktan kaçındığı iddia edildi.

Temel'in Niğde'deki işyerine giden alacaklıların oyalandığı ya da korkutularak geri döndürüldüğünü kaydeden Kulaç, Zeyrul ve Taş, adli makamlardan yardım istedi.

Kazım T.'nin kendilerini mağdur ettiğini öne süren vatandaşlar, "alınterimizi kaptırdık. Bizi önce güvendirdiler, sonra da büyük miktarda mal çekip ödemediler, mağduruz. Zaruri masraflarımızı, devlete olan vergimizi ödeyemeyecek duruma geldik. Evimize ekmek götürmekte zorlanıyoruz. Türkiye gerçek manada bir hukuk devleti ise, kimsenin yaptığı yanında kalmamalı. Yetkililerin konuya el atmasını bekliyoruz" dediler.

Kazım T.'nin mağdurların bir kısmına senet verip ödemediği, kimilerine de açık hesap yapıp borç taktığı iddia edildi.

NEDİM BAYAR'DA YAZMIŞTI

ADANA HABER
Editörü Nedim Bayar köşe yazısında Niğde'deki adli yetkililere seslenerek,

"Olay büyük: 'Niğde çetesi' dehşet saçıyor! Başlıklı bir köşe yazısı yayınlamıştı. 

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Oğuzhan Dönmez, Niğde Emniyet Müdürü Sayın Salim Cebeloğlu, Niğde Belediye Başkanı Sayın Rıfat Özkan'a seslenen Nedim Bayar, çete hakkında şu bilgilere yer verdi:

"
İddia şöyle başlıyor: Niğde'de dayı ve yeğenden oluşan iki kişilik çete, ülkenin değişik kesimlerinden bir çok esnafı sistematik şekilde dolandırıyor.' Üreticiler çaresiz, üreticiler perişan!

Dolandırıcıların merkez üssü Niğde. Etiket olsun diye peyzaj işi yaptıklarına dair bilgi var. Muhataplarının genellikle belediyeler olduğu ifade ediliyor.

İddiaya göre, üreticilerden çarptıklarını ağırlıklı olarak belediyelere pazarlıyorlar.

Bildik yöntemleri var. İlk talebin parasını ödeyip karşı tarafın güvenini sağladıktan sonra, siparişi büyütüp sırra kadem basıyorlar.

Dayı sabıkalı, denetimli serbestlikten yararlanarak dışarı çıkmış. Görevi, canı yanan mağdurların öfkesine karşı 'diş gösterip püskürtmek!'

Yeğen çetenin beyni. Niğde başta olmak üzere bazı ilçe belediyelerine sözüm ona iş yaptıkları iddia ediliyor. Resmi kurumlar bunların 'gündüz insan gece kurt' olduğunu biliyor ya, kafalarını kumda tutmaya da devam ediyorlar.

Mağdurlardan bir çoğunun elinde tuttuğu senetler hantal hukuk sisteminde işe yaramıyor. Niğde'yi su yolu yapıyorlar, nafile! Her defasında 'püskürtülerek' geri gönderiliyorlar. Kiminin de elinde ürün teslimine ait görüntüler mevcut.

Yek ekmeğe muhtaç hale gelen bir grup mağdur, geçtiğimiz günlerde 'nitelikli dolandırıcılık' suçlaması ile, bulundukları illerin adliyeleri aracılığı ile Niğde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bundan sonra ne olacak diyorsanız, hemen cevap vereyim;
Savcılık muhtemelen tokatçı taifesini çağırıp 'bu iddialara ne diyeceksiniz bakayım diyecek. Tokatçılar da 'borcumuz borç, Allah bize biz onlara' deyip, girdikleri kapıdan sırıtarak gidecekler. Yeni kurbanlar arayıp yeni canlar yakmaya devam edecekler.

Dolandırıcılığı meslek haline getirenlerin TCK'daki suç tanımı: ''Nitelikli Dolandırıcılık' kapsamındadır, cezası da 6 yıldan 20 yıla kadar hapistir.

Buradan, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Niğde Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu'na sesleniyorum; "
Böylesi suça karışmış, ocak yıkan, namuslu insanların alın terini gasp ederek felakete sürükleyen dolandırıcılara, hukukun keskin kılıcını indirmekte tereddüt göstermeyiniz ki, yeni icraatlara referans teşkil etmesin. Sizlerin şahsında Türk Adaletine güveniyoruz."

Bir sözüm de Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan ile dolandırıcıların ilgi odağı Niğde, Adana ve diğer il ve ilçe belediye başkanlarına; 

Böylesi insanlara prim vermekten kaçınınız. Bunlara tanıdığınız her imkan cesaret hapı gibidir. Gözü dönmüşlüklerini kamçılar. Sizler, şerefli makamlardaki
'Şehr-ül Emin'ler; böylesi vicdansızlara asla alet olmayınız. Biliniz ki, ahirette hesaplaşmak da var.. Tanrı kötülerin şerrinden emin eylesin!"

'VURGUN' KISKIVRAK YAKALATTI
Adana, Bursa, Yalova, Kayseri ve Konya'da peyzaj, çiçek, bitki, gübre gibi malzemeler alıp parasını ödemeyerek dolandırıcılık yaptığı iddia edilen kişilere yönelik, haberlerimizi ihbar kabul eden, Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri çalışma başlattı.

Ekipler Niğde'de düzenledikleri Vurgun operasyonuyla Kazım T. ve suç ortakları D.İ'yi yakaladı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk zanlılar, adli kontrol şartıyla salıverildi.

Olayın şüphelisi ve çetenin beyni olduğu öne sürülen, kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari Cüneyt K'nin yakalanması için ise çalışmalar devam ettiği açıklandı.

ADANA HABER NET

Son Güncelleme: 04.03.2019 18:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0