banner610
banner805

Dünya devleri Ceyhan için kapışacak

Ceyhan için dünya devleri kapışmaya hazırlanıyor..

29 Haziran 2017 Perşembe 21:16
Dünya devleri Ceyhan için kapışacak
Ceyhan'ı gelecekte petrol merkezi olarak gören enerji devleri birbiri ile kıyasıya rekabet etmeye hazırlanıyor.

Adana'nın Ceyhan ilçesi Ortadoğu'nun enerji merkezi olma yolunda adım adım ilerliyor.

Yüzyılın projesi olarak anılan Bakü-Tiflis Ceyhan Projesinden sonra çehresi değişen bölgede enerji devlerinin yatırım planları da birer birer gelmeye başladı. Kimi şirket milyar dolarlık rafineri kurma kararı alırken kimi de depolama tesisleri kurma amacında.

Çalık grubu yıllık 15 milyon ton kapasiteli entegre rafineri ve petrokimya kompleksinin yatırım maliyetinin yaklaşık 4.9 milyar dolar olacağı  açıkladı. 

Şirketin bu kararı ile ilgili olarak, Türkiye'nin yakın gelecekte petrol ürünleri açığı ile karşı karşıya kalacağına işaret ederek, Ceyhan'da kurulması önerilen tesisin petrol ve petrokimya ürünleri açığını karşılamasının planlandığını, diğer ülkelere yüksek katma değerli ve işlenmiş ürün ihracatı yapılabileceği öngörüsü üzerinde kurdu.

Ceyhan'ı gelecekte Akdeniz'in petrol merkezi olarak gören Delta Petrol'de bölgedeki yatırımlarını artırıyor. Bölgeye uzun vadede 1 milyon tonluk depolama tesisi kuracak olan Delta liman genişletmesiyle birlikte iki yılda 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Öncelikle 350 bin tonluk ek tesis ve liman inşaatına başlayacak olan Delta Petrol, proje için Uluslararası Finans Kurumu'ndan da (IFC) 45 milyon dolar kredi alıyor.

Ceyhan bölgesinin enerji ve petrol ticareti konusunda dünyada stratejik bir önem kazandığını, ileride fiyatların oluşacağı bir borsa konumuna geleceği öngörüsünde bulunan şirket, Ceyhan'ın 2'nci Rotterdam olacağı görüşünde. 2012-2015 yılına kadar bölgeden 250-300 milyon ton petrol geçeceğini projeksiyonu yapan şirket Ceyhan'ı yeni fiyatların oluşacağı bir merkez olacağı görüşünde.

Rafineri başvurusunda bulunan diğer grup ise Turcas-Azeri Socar ortaklığı. Ön yeterlilik alan grubun kısa sürede evraklarını tamamlayarak ilgili birimlere sunması bekleniyor.

Azerbaycan devlet petrol şirketi State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, Türkiye'de rafineri kurmak amacıyla 10 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını bildirdi. 

Rusya gibi büyük bir gaz satıcısı olmayı hedeflediklerini belirten Abdullayev, Türkiye'de yeni yatırımlar yapacaklarını vurguladı. Abdullayev, ''Özellikle Ceyhan'da ve Petkim'de yeni petrol rafinerisi kurulması, ardından kimyasal işleme tesislerinin kurulması projemiz var. Bu çalışmalar kapsamında 10 milyar dolara ulaşan yatırım yapmayı planlıyoruz'' dedi.

Ceyhan'a yatırım planı yabancı enerji devlerini de gündeminde. Kazak milli petrol şirketi KazumnayGas, Türkiye'de rafineri ve dağıtım şirketi kurmak için harekete geçti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanlığına mektup yazan Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Bakhtykozha İzmukhambetov, Ceyhan'a rafineri kurma talebini dile getirerek, teşvik koşullarını sordu.

Rus enerji devi Lukoil de, Çalık Enerji-Indian Oil Corporation, KazumnayGas, Socar-Turkaz  ve Petrol Ofisi-OMV'nin de aralarında bulunduğu yerli ve yabancı şirketler gibi yatırım için Ceyhan'a yatırımı seçen enerji devleri arasında.
Son Güncelleme: 16.07.2017 20:34
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0