banner610
banner805

İnci SALAR Yazdı: Seçim süreci başladı

2019 Seçim çalışmalarına şimdiden ufaktan ufaktan start verildi gibi gözüküyor..

04 Eylül 2017 Pazartesi 12:55
İnci SALAR Yazdı: Seçim süreci başladı
2019 Seçim çalışmalarına şimdiden ufaktan ufaktan start verildi gibi gözüküyor. Kılıçdaroğlu’nun atletli vatandaş imaj çalışması, Almanya’nın "Türkiye ile bir sorunumuz yok, bizim sorunumuz Erdoğan ile' ve 'Erdoğan olduğu müddetçe Türkiye Ab'ye giremez" gibi seçime yönelik algı çıkışları tam gaz sürüyor.

Almanya'nın hedefe özenle Erdoğan'ı koyması,seçimlerin artık kişiler arasında geçeceği olgusuna değin, direk kişi üzerine oynamasıdır..

Aslında yazımın anafikri şu; bu seçim gelmiş geçmiş en önemli seçim olacak. Seçime bu kadar devasa öneme arz eden Fetö'nün ölüm kalım hatta bir nevi yaşama mücadelesi olacaktır.Tek şansı, son şansı da demek doğru olur. Çünkü iade konusu nereye kadar Şark Ekspresi ağırlığında gidebilir, elbette bir gün gelecek ABD köşeye sıkışacak..

Türkiye'ye dönersek milyonlarca fetöcü kah hapiste kah aranıyor.. Hapiste olanları aylardır tek notadan ya da çıldırtan sessizlik ve komediye evrilmiş yalan üzerinden konuşma talimatları veriliyor. Bu nereye kadar sürecek? Mahkum ailelerine sus paraları akıtılıyorken geçtiğimiz günlerde para akıtan imamların da yakalanması üzerine şimdi ne yapacaklar? O halde pek tabidir ki önümüzdeki seçim Fetö'nün meşrutiyeti ve mevcudiyeti için çok kanlı bir seçim sürecine gebe olacak..

Geçtiğimiz gün Devlet Bahçeli'nin sarfettiği bir söylem aslında tam da bu minvalde; "
Ya topluca ayağa kalkacağız ya da acılı bir ölüme razı olacağız.."

Şimdi gelelim bu hazırlık planları nasıl kendini ele vermeye başladı..?

Kılıçdaroğlu, 'siyaset üstü bir aday göstereceğiz' dedi, yani kendi içlerinden bir isim çıkarmayacaklar ve tabiî ki kendisi de aday olmayacak. Bu birinci örnek, ikincisi bu günlerde tüm muhalif kanat ağız birliği etmiş gibi 2019 seçimleri için bir 'Hayırcı kanat' argümanı geliştirmiş durumda. 

Sinyaller şöyle; seçimlerde Erdoğan'ın karşısında bir siyasi partinin adayı yerine, siyaset üstü diye niteledikleri 'Hayırcı Cepheyi' temsil edecek bir aday konacak.. MHP dışında aday koymamış tüm muhalif partiler ise buna göre seçim kampanyasını seçilmek değil Erdoğan'ı seçtirmemek üzerine oturtacak.

Erdoğan hükümet programı, seçim beyannamesi ve manifestosu anlattığı sürece karşısında Erdoğan'ı hedef almış sert bir seçim süreci geçirecek olan aday başarılı olabilecek mi bu düşündürücü? Elbette ki referandum sonrası çıkan bir birine yakın sonuç 'Hayırcı Cepheyi' oldukça iştahlandırdı ve bu tek cephe üzerinden gelecek seçimlere de gitmek gayet normaldir.

Ancak tüm muhalif partilerin birleşip bir çatı aday göstermesi gerekir ki ahlaklı bir siyaset seçim süreci olsun. Terör örgütlerinden de alınacak destekle bu ahlak halkasından çıkma olasılığı var. Yine yazıyorum ki seçim sürecinin kampanyası seçilmekten çok seçtirmemek üzerine kurulacağı için bizi çok sıkıntılı günler bekliyor olacak.

Erdoğan'ın bu sert rüzgarlar eşliğinde esecek olan seçim sürecinde çok sağlam bir seçim beyannamesine ihtiyacı olacak. Hatta madem muhalefet kanatta seçim süreci başladı gibi gözüküyor Erdoğan'ın da çok geçmeden kuyruğa girmesi lazım ki geri kalmasın.

Mesela artık her konuşmasında yaptıklarını anlatmayı acilen bırakması gerekiyor. Millet artık yapılanları kanıksadı ve halk zihninde benimsendi, şimdi bundan sonra yapacaklarını duymak istiyor. ABD’de Trump’a bir sürpriz yaparak seçim kazandıran ekonomik vaatlerdi, bu da demek oluyor ki artık Adayların büyük bir revizyonla ekonomi bağlamlı bir vizyon üretmesi gerekiyor. İkna eden ipi göğüsler..

Yine Ak Parti için seçim şansını yükseltecek ikinci bir olgu ise yerel seçimlerin kaderi olacaktır.. Bana göre işte bu en önemlisi. O yüzdendir ki daha şimdiden 81 il ve ilçelerinde yerel seçim piarına başlaması gerekir, sıkı bir çalışmayla en ideal adaylar şimdiden belirlenmeli ki, bana göre onlar da şimdiden çalışmalarına başlayabilsin..

Şu bir gerçek ki Ak Parti genel seçimlerde ne zaman oy kaybına uğrasa çoğunlukla bunu hep yerel yönetimlerdeki başarısızlıklara, sorunlara, yanlış tercihlere bağladık. Gelecekteki öylesi önemli bir seçimi böyle bir riske yeniden atmayacaklarını umuyoruz..

Seçim, terör grupları için her ne kadar önem arz ediyorsa Türk Milleti için de aynı minvalde önem arz ediyor demektir. Milli çıkarlar, bekanın huzuru ve terörden mutlak temizliği en önemlisi de kalkınmanın en güçlü proje mühendisliği kapsamında bir çalışma şarttır.

Erdoğan'ın seçim sürecini diklenmeden, münazaraya çevirmeden, cevap verme refleksinden uzak salt kendi vizyonunu anlatmaya yönelik geçirmesi kendi lehine dönecektir.

Halk artık geçmişe kıyasla daha sağduyulu ve basiret sahibi, yalanı doğruyu birbirinden ayıracak ferasetle bir karar verip sandığa gidecektir, yeter ki seçim süreci temiz geçsin ve hiç istisnasız her seçmen ve siyasi kanat sandığın demokrasisine saygı göstersin..
Son Güncelleme: 08.09.2017 08:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0