banner610
banner805

'Üretimi yasak, ithalatı serbest'

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 'GDO'lu üretim yasak, ithalat serbest' dedi.

26 Ağustos 2017 Cumartesi 18:24
'Üretimi yasak, ithalatı serbest'
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türkiye'de Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünün tarlada üretiminin yasaklandığını ancak son olarak hayvan yemlerinde genetiği değiştirilmiş 3 mısır ve 1 soya çeşidinin ithalatına izin verildiğini belirterek, uygulamaya tepki gösterdi. 

CHP Sarıçam ilçe örgütünü ziyaret eden Milletvekili Tümer, tarımda yaşanan sorunlara değindi. CHP İlçe Başkanı Celal Güven, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer ile ekonomi, işsizlik ve tarım sektöründeki sorunları değerlendiren Tümer, şöyle konuştu: 
"Ülkemizde bu son kararla ithalatına izin verilen GDO’lu ürün sayısı 36’ya çıkmış oldu. Bu ürünlerin tamamını soya ve mısır çeşitleri oluşturuyor. Hükümet 14 pamuk ve 6 kanola çeşidinde de ithalat iznine hazırlanıyor. Şayet bu da gerçekleşirse ülkemize ilk kez GDO'lu pamuk da girmiş olacak. Daha çok hayvan yemi olarak kullanılan GDO’lu mısır ve soyalar hayvanların etinde ve sütünde birikinti halinde kanserojen kalıntılara neden oluyor. Hayvansal ürünlerin tüketilmesiyle insanlara da geçiyor. Dolayısıyla yetkililer insan sağlığıyla oynanmasına göz yumuyor. Türkiye’deki tarlalarda üretimine izin verilmeyen GDO’lu ürünlerin ithalatına izin verilmesi birçok soru işaretini beraberinde getiriyor."
Son Güncelleme: 31.08.2017 00:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0