banner610
banner805

'Çocuklarda dikkat eksikliği ve tedavi yolları'

Psikolog İpek Kızıloluk, çocuklarda dikkat eksikliğine dair açıklamalarda bulundu.

07 Temmuz 2017 Cuma 23:44
'Çocuklarda dikkat eksikliği ve tedavi yolları'
"Çocuğum ders başında 5 dakika oturamaz iken, nasıl oluyor da bilgisayar ve televizyon başında saatlerce gözünü kırpmadan oturabiliyor" ifadesi tanıdık geldi mi?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak adlandırılan DEHB özellikleri birçok çocukta görülebilmektedir. Ancak doğru DEHB teşhisi koymak için belirtiler dikkatle izlenmeli ve çocuğun kendi yaşına göre bir davranış sergileyip sergilemediğine dikkat edilmelidir.

Yani tüm belirtilerin çocuğun yaşına uygun olması gerekir. DEHB çocuklarda ve gençlerde daha yaygındır ancak yetişkinlerde de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görülebilir. Çocukluk çağında bu tanıyı almış bireyler Erişkinliklerinde de dikkat eksikliğinden muzdariptir.

DEHB tedavisinde eğitimin rolü büyüktür. Eğitime başlamadan önce psikiyatrik muayene yapılmalıdır. Çocuğun dikkatini toparlayabilmesi, okuduğunu anlayabilmesi ve dinleyebilmesi için bazı vakalarda ilaç kullanılmaktadır. Hem destekleyici hem de iyileştirici etkisi vardır.

Ebeveynler genellikle ilaca önyargı ile yaklaşmaktadır. DEHB da kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Yapılan çalışmalarda kullanılan ilaçların beyindeki etkisinin keyif verici düzeyde olmadığı bağımlılık riskinin düşük olduğu görülmüştür.

İnternet, televizyon gibi çocuğunuzun ilgisini çeken sevdiği, keyif aldığı durumlarda çocuk pür dikkat olabilir. Ancak bu yine zevk alınan işi başından sonuna kadar takip ettiği anlamına gelmiyor. Pür dikkat televizyon izliyor görünen çocuğun zihni başka bir düşüncede olabilir.

Dikkat eksikliğindeki asıl problem, sorumluluk alması gereken ödev, proje vb etkinliklerde konuya odaklanıp işe başlamasında, sürdürebilmesinde ve uyaranlar karşısında dikkati dağıldığında hızlıca tekrar o konuya odaklanmasında sorun vardır.

Nasıl tedavi edilir?
Uygun psikiyatrik tedavi sonrası psikolog, çocuk gelişim uzmanı, anaokulu öğretmeni veya okul öğretmenleri ile uygun eğitim programı hazırlanılarak aile eğitimi birlikte sürdürülmelidir. 

Tedavi ve eğitim sürecinde birlikte yürümek çok önemlidir. DEHB de kullanılan ilaçlar sadece okul döneminde kullanılmaz. Kullanılan ilaçlar okul ilacı değildir.

DEHB çocuğun okul, ev, toplumsal girdiği tüm ortamlarda uyumunu bozan bir hastalık olduğu için hafta sonu ve yaz döneminde de kesilmeden kullanılması önerilmektedir."

Son Güncelleme: 12.08.2017 10:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0