banner815

Köpekle Uyumak sakıncalı mı?

Köpekle Birlikte Güvenle Nasıl Uyunur?

31 Ocak 2019 Perşembe 03:40
Köpekle Uyumak sakıncalı mı?
banner812
Uzmanlar bir ev hayvanı ile birlikte yaşamanın kan basıncını düşürmekten tutun da yaşam süresini uzatmaya kadar pek çok faydası olduğunu belirtiyorlar ve bunun en temel sebeplerinden birisi onların bizlere evlerimizde ciddi bir arkadaşlık yapmaları.

Pek çok kişi bu arkadaşlığı bir sonraki seviyeye taşıyor ve ev hayvanıyla olabildiğince vakit geçirmeye çalışıyor. Bu durum bilhassa köpeklerin ve kedilerin geceleri sahipleri ile birlikte aynı yatakta yatmalarını da beraberinde getiriyor.

Yapılan araştırmalar köpeklerin insanlara 70’den fazla farklı hastalığı bulaştırabildiklerini gösteriyor ancak bunun gerçekleşme ihtimali o kadar düşük ki, sadece bir kaç temel önlem ile üstesinden gelebiliyorsunuz.

Köpekle Birlikte Güvenle Nasıl Uyunur?

Köpeğinize dokunduktan sonra eğer bir şeyler yemeyi planlıyorsanız elbette ellerinizi yıkamanız gerekiyor ancak bunun yanında yatak çarşaflarını da normalden daha sık bir şekilde yıkamanız faydanıza olacaktır. Zira köpeğinizden çarşafa bulaşabilecek mikroplar yatakta çoğalma eğilimine sahip olacaklardır.

Bunun yanında tabii ki köpeğinizin de sağlıklı ve temiz olması gerekli. Pek çok kişi köpeğin tüyünden ve kılından bir zarar geleceğini düşünür ancak bunların insanlara pek bir zararı yok. Esas tehlike dışarıda dolaştıktan ve sağda solda yuvarlandıktan sonra üstlerinde kalabilecek pire, bit ve mikropların yatağa taşınması. Bu nedenle köpeğinizle dışarıda vakit geçirdikten sonra onu güzelce temizlemeli, dışarıdaki atıkların üzerinde kalmasına engel olmalısınız.

Bazen dışarıda gezdirirken köpeklerimiz bizden gizli bir şekilde bir şeyleri ağızlarına atarlar ve bunlar arasında çöplerden tutun da ölü hayvanlara kadar pek çok şey bulunur. Bu tip atıklardan gelen mikroplar ise genellikle köpekle birlikte eve taşınır.

Dolayısıyla gezdirirken gözünüz daima onun üzerinde olmalı denilebilir.

Ayrıca köpeklerin patilerinin temizliği de çok önemli. Zira patilerin aralarına ve tırnaklara giren çamurlar, pislikler ve mikroplar, doğrudan eve taşınacaklardır ve köpeğinizle birlikte uyumayı planlıyorsanız, onun patilerini yatmadan önce güzelce bir yıkamanızda her zaman fayda mevcuttur.

Araştırmacılar, beş yaşından küçük çocukların, 65 yaşından büyük yetişkinlerin, hamile kadınların ve otoimmün hastalıklara sahip olanların, ayrıca tedavi gören kanser hastalarının köpeklerden gelebilecek hastalıklara karşı daha açık olduklarını, bu nedenle bu bireylerin onlarla aynı yatakta yatmaktan kaçınmaları gerektiğini belirtiyorlar.
İşin kısası, köpeğiniz için kendiniz için gösterdiğiniz hijyen özenini göstermeniz halinde onunla herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz bulunmuyor.
Son Güncelleme: 31.01.2019 03:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner782

banner817

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0