banner815

Sulama kanalları ölümcül tehlike saçıyor

Prof. Yeşim Taşova sulama kanallarında yüzenlerin ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

09 Temmuz 2016 Cumartesi 21:35
Sulama kanalları ölümcül tehlike saçıyor
banner812
ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, sulama kanallarında serinlemek için yüzenlerin ölümcül tehlikelerle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Çukurova Bölgesi'nde sıcak havalarda deniz, yayla veya havuza gidemeyenlerin sulama kanallarında serinlik aradığını vurgulayan Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Temizliği tam olarak sağlanamayan kirli havuzlar ve sulama kanallarında serinlik arayışı sağlık açısından çok tehlikeli. Dış kulak yolu iltihabı, göz, idrar yolu ve bağırsak enfeksiyonları riski de var" dedi.
Hijyeninden emin olunmayan sulara kesinlikle girilmemesini öneren Prof. Dr. Taşova, "Sulama kanalları temizlik yönünden tamamen kontrolsüz yerler. Değişik atıklarla birlikte hayvanların atıkları da karışıyor bu sulara. Serinlik ararken sağlığınızdan olmayın. Fare ve benzeri hayvanlar da bu sulara girip idrarını bırakıyor. Bu, leptospiroz enfeksiyonuna yol açıyor. Bu enfeksiyon yoğun bakımda tedaviyi bile gerektiriyor. Kalıcı böbrek yetmezliğinden ölüme kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açan bu hastalık ciddiye alınmalı" diye konuştu.
DHA
Son Güncelleme: 17.08.2016 00:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner816

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0