google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner805
banner767

Şiddet, bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır. Şiddet, özel veya kamusal alanda (evde, aile bireyleri arasında, sokakta, iş yerinde) meydana gelebilir.

Şiddet davranışı toplumun yapısına göre farklılık gösterdiği için birçok farklı türde karşımıza çıkmaktadır. Bunları; fiziksel, sözel, psikolojik, cinsel, ekonomik şiddet olarak sıralayabiliriz. Şiddet, karşımıza pek çok amaçla çıkabilir. Örneğin; herhangi bir yıkıcı amaç olmadan hüner sergileme düşüncesiyle, ortada bir tehdit mevcutsa kişide oluşan korku duygusundan ve kendini koruma düşüncesinden, bireyin hissettiği bireysel güçsüzlüğünü kapatma amacıyla başvurduğu şiddet veya kişinin tamamen yıkıcı bir güdü ile kanla sonuçlanan kendini karşısındakinden üstün görme amacıyla başvurduğu şiddet şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Tüm bunların yanında kişinin kendisine bile şiddeti söz konusu olabilmektedir. İntihar, bir kişinin kendisine yaptığı en büyük şiddet davranışıdır.

Genellikle aile bireyleri arasında, 16-25 yaş arasında bulunan erkek bireylerin çok olduğu topluluklarda, bireyi tehdit edecek bir durumun bulunduğu zamanlarda, bireyin yakın zamanda deneyimlediği kötü bir olay veya maruz kaldığı yoğun bir stres olduğu durumlarda şiddet davranışının görülme sıklığı artabilir.

Şiddet aynı zamanda öğrenilen bir davranıştır. Albert Bandura’nın Bobo Doll deneyi bizim için güzel bir örnektir. Bobo Doll deneyi 3-6 yaşları arasında 36 kız 36 erkekten oluşan bir çocuk grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Albert Bandura öncelikle çocukları 2 gruba ayırmıştır. Birinci grup, resim işi yapmak için bir odaya alınırlar. Onlar resimleri ile ilgilenirken yetişken biri içeri girer ve odada bulunan şişme bebek Bobo’yu teklemeye, ona çekiçle vurmaya, onu yere yatırıp yumruklamaya ve havaya atmaya başlar. Yaklaşık 10 dakika boyunca bunu sürdüren yetişkin bu sırada yüksek sesle "Tekleme, vur" gibi nefret içerikli söylemlerde bulunur. 10 dakika bunu gerçekleştirdikten sonra odadan çıkar. İkinci grup ise yine aynı şekilde resim yapmaları için odaya alınırlar. Odaya alınmalarının ardından yetişkin tekrar gelir fakat bu sefer Bobo’ya şiddet göstermez aksine ona çok nazik davranır. Bu iki uygulamanın ardında çocuklar, kendi gruplarıyla oyuncaklarla dolu bir odada yalnız başlarına bırakıldıklarında, saldırgan modeli izleyen çocuklar, etraflarındaki oyuncaklardan çekiç, silah ve benzeri saldırgan oyuncakları seçtikleri veya bir oyuncağa bile gerek duymadan Bobo’ya şiddet uygulamaya başladıkları gözlemlenmiştir. 10 dakika bile çocukların izledikleri saldırgan davranışı edinmelerine yetmiştir. Hatta çocuklar saldırmak için kendi yöntemlerini geliştirdikleri, bu çocukların model aldıkları yetişkinin silahı kullanmamış olmasına rağmen.özellikle silahlara daha fazla ilgi gösterdikleri görülmüştür.

Şiddet üzerinde; kişisel, biyolojik, duruma özgü veya sosyokültürel birçok etken olduğunu söyleyebiliriz. Şiddete maruz kalmış bireylerde; huzursuzluk, korku, çaresizlik, suçluluk, gerginlik gibi duygulanımlar gözlenebilmektedir. Ayrıca bu bireylerde akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, alkol ve madde kullanım bozukluğu ve anksiyete bozukluğu gibi bazı psikiyatrik rahatsızlıklar da görülebilmektedir.

Şiddet hem bireysel hem de toplumsal bir sorundur. Şiddete maruz kalan kişi yoğun bir korku ve panik içerisinde olup yardım isteme konusunda çaresiz hissedebilir. Bireyin psikolojik destek alması bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için önemli bir basamaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner806

banner789

banner782