google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Zeydan Karalar'dan Sahra Hastanesi Skandalı

Nedim BAYAR
Nedim BAYAR
06 Nisan 2020 Pazartesi 09:18
Zeydan Karalar'dan Sahra Hastanesi Skandalı

Koronavirüs dünya ve ülkemizin gündeminde ilk sıraya oturduğu şu günlerde idarecilerin yetkisi ve görevi olmadığı işlerde halkı korkuyla panik durumuna götürecek açıklamalardan kaçınmaya özen göstermeliler. 

Halk tedirgin, ne yapacağı konusunda idarecilerin açıklamalarını dikkate alıyorken, idarecilerin de bu duruma daha bir özen ve hassasiyetle yaklaşması gerekiyor.

Sağlık konusu belediyelerin İhtisası değildir. Görev ve yetki hükümete ve dolayısiyle ihtisas Kurumu olan Sağlık Bakanlığına aittir. Dolayısıyla konu illerde valilik makamının sorumluluğundadır. 

Bu meyanda, Zeydan Karalar'ın Yaygın medyaya "Bin yataklı SAHRA HASTAHANESİ'nin yapımı için Büyükşehir Belediyesi olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz" diyerek yaptığı açıklama doğru olmamıştır. 

Neden mi?  

Zeydan Karalar işin tekniğini bilmeyebilir ancak ekibi, kadrosu görev ve yetkilerini bilmek ZORUNDA'dır. 

Sahra hastahanesi kurulması konusunda sizin açıklamanızdan anlaşıldığı üzere konuya dair bilgi ve donanımınızın olmadığıdır. Tekniğini bilmediğiniz konularda halka yanlış bigi aktarmak halkı panik durumuna götürür.

Açıklamada tekniğini bilmeden bahis ettiğiniz SAHRA Hastahanesi hakkında size biraz bilgi aktarayım. 

Sahra Hastahaneleri yalnızca askeri hekimlerin kurabileceği bir sistemdir. Ne vali, ne sağlık kurulu ne de sivil doktorlar bu donanıma sahip degildirler. Çünkü, bu hastanelerin diğer hastanelerden dizaynı farklı olduğu gibi Sahra hastanesinde çalışacak doktorların alet ve malzemeleri ortak kullanabileceği düzende olmak zorundadır. Buna dayalı olarak Sahra hastahaneleri daha önce beraber  çalışmış doktorlardan tesis edilir ki, doktorların birbiriyle uyum sağlanmasında sorun olmasın ve bir an önce hedeflenen sonuç alınsın istenir.

Ayrıca, sahra hastahaneleri ambulans helikopterler olmadan olmaz, bin yataklı Sahra Hastaneniz için kaç adet helikopter planladınız? 

Bu teknik ayrıntıları bilmenizde fayda var.

Devam edelim,

Daha önce biriyle çalışmamış uyumsuz doktorlardan oluşan sahra hastahanesinden sonuç alamazsınız. 

Sahra hastahaneniz tüm teknik özellikleri karşılayamıyorsa, onun adı olsa olsa çadırdan bedevi dispanseri olur.

Daha önemlisi,

Sahra hastahanesi kurmaya Belediyenizin GÖREV ve YETKİSİ yok. Tabi siz bunları biliyor da amacınız farklıysa bilemem. 

Virüs sebebiyle zaten insanların psikolojisi altüst olmuşken büyükşehir belediyenizin teknik donanımının olmayışı, liyakat ve ehliyet yönünden yetersiz ekibinizin "Bin Yataklı Sahra Hastanesi Yerlerinin Planını Yaptık" reklamını da açıkçası çok garip karşıladım. Adanalı açısından olduğu kadar görev ve yetki bakımından da tam bir skandal durum söz konusudur. Konuya dair Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ne der merak ediyorum. 

Zeydan Karalar'ın her ne kadar dikkat ediyor gibi davransa da, 

... vaka sayısı az olsa da biz yine de  Sahra hastahanesi yapmak için hazırlığımıza başladık açıklaması halk üzerinde korkuyla panik havası oluşturmasına imkan veren bir açıklama olmuştur. 

Belediye başkanlarının Her işten kendinine reklam çıkarmak gibi bir görevi olmamalı. Özellik de toplum sağlığı konusunda yapılan açıklamalar krize sebebiyet vermeden amaca uygun olmalıdır. 

İdarenin Toplumu sakin olmaya davet ederken Zeydan Karalar'a  böyle bir reklamın yapılmasını tavsiye eden danışmanını veya müdürünü artık her kimse, yanlış yönlendirdiğini ve doğru yaptırmadığını belirtmek isterim.

Siz, kendi görevinize odaklanın, büyükşehir otobüs seferleri ve saatleri her planmada daha berbat bir hale dönüyor. Otobüs bekleme sürelerinde kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışmak zorunda olan insanlar açısından önemli sorun oluşturuyor. Öncelikle bunlara bir çözüm bulun. Arıtma tesisinin kapasitesini artırın. Yeri gelmişken sorayım, Nüfus artış oranına göre arıtma tesisinde en son kapasite artırımı ne zaman yapıldı? 

Merak ediyoruz, Çatalan Köprüsünden dolayı Aski DSİ'ye herhangi bir su satın alma taahhüdü verdi mi? 

Halk ekmek'te üretim kapasitesiniz düşürüldü mü? 

Danışma hatlarınıza erişimde insanlar zorluk yaşadığını, ulaşanların da aldıkları cevaplardan hoşnut olmadığını belirtenlerin sayısı oldukça fazla. Çözüm arıyormusunuz? 

Bu konular sizin sorumlu olduğunuz konular bir açıklama yaparsanız bizde seve seve dinleriz. 

Sağlıkçıların ve Valilik bırakın onlar kendi görevlerini yapsınlar, sizde kendi görevinizi yapın doğru olanı bu değil mi? 

Tavsiyem; işyeri veya tezgahı salgın nedeniyle kapatılarak evinde oturmak zorunda kalan gündelik kazançlarıyla yaşayan hemşehrilerimizin  geçimlerine destek olacak konulara ağırlık verin. 

Salgınla mücadele etmek kırmızı ışıklara "evde kal" yazarak yapılmaz. Öncelikle çöpleri karıştırarak kağıt, plastik toplayan insanlara koruyucu tedbir alamıyorsanız Ankara'da olduğu gibi yasaklarsınız. Herhalde oy kaygınız sebebiyle çöp konteynerlerini karıştıranlara halen bir yasak getiremediniz. 

Sahra hastanesi reklamınız toplumun kafasını karıştıran bir açıklamadan öteye gitmemiştir.

Olmadı Zeydan Karalar bu açıklamanız şu dönemde hiç olmadı.

ADANA HABER NET

Son Güncelleme: 06.04.2020 09:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0 google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0