google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Çölyaklıların yaşam tarzından dolayı hayatın her alanında pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Bugün biz bu sorunların altında yatan nedenleri irdeleyeceğiz.

Glutensiz diyetin doğası gereği hayatın her aşamasında çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Bu zorlukları en çok hissedenlerin başında ise çocuklarımız ve gençlerimiz gelmektedir. 

Başlıca Sorunlarımız;
Glutensiz ürünlere ulaşım
Çapraz bulaşma
Glutensiz ürünlerin fiyatı
Glutensiz ürün çeşitliliğinin ve mekanların azlığı
Okullarda yaşadığımız sorunlar
İş Yerinde yaşadığımız sorunlar
Yurt, hastane, tatil, seyahat ve otellerde yaşanan sorunlar
Sosyal çevrede yaşanan sorunlar..

Sorunlarımızdan sadece birkaçını yazabildik, ilk bakışta en önemli ve yaygın sorundan başlayarak aşağı doğru yazdığımız düşünülebilir ancak bize göre en önemli sorun sosyal çevrede yaşanan sıkıntılar ve bunun oluşturduğu psikolojik travmalar.

Yıllardır Glutensiz yaşam çevresinde konuşulan konular hep aynı. Glutensiz ürünlere ulaşım ve ürünlerin pahalı olma, glutensiz hayata yön veren kişi ve kuruluşlar gelen talepler doğrultusunda ve glutensiz ürün üreten firmaların yönlendirilmeleri ile glutensiz ürünlere uygun fiyatla ulaşıldığı takdirde sorunlarımızın çözüleceği algısını vermektedir. Sorunlar sadece fizyolojik gibi görünebilir ancak kaynağında psikolojik ve sosyolojik etkilerinin kişiler üzerindeki etkilerinin daha fazla olduğu net olarak gözlemlenmektedir. 

Şimdiye kadar dernekler çölyaklıların genellikle fizyolojik ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte çalışmalar yaptılar. İnsanların duygusal ihtiyaçları sanki biraz daha göz ardı edilmiş gibi. Bir örnekle açıklayacak olursak Adana Çölyak Derneği Başkanlığım sırasında okullarda yaptığımız farkındalık çalışmaları sırasında önceliğimizi glutensiz diyetin çocuklarda ve çevresinde nasıl algılandığını tespit ettik. Daha sonra glütensiz diyetini yaparken sağlığını tehlikeye atmadan çocukların sosyal çevresi ile nasıl iletişim kuracağının eğitimini verdik. Derneğimizde konuk ettiğimiz psikolog ve diyetisyenler sayesinde özgüven kazanan bireylerdeki ruhsal değişim inanılmazdı.

Glutensiz Diyet kursumuzda midemizi değil, ruhumuzu doyurduk. Aslında yapılan faaliyetler dışarıdan fiziksel ihtiyaçlara yönelik olarak görünebilir ancak asıl faydayı çocuklar, gençler ve annelerinin üzerindeki ruhsal değişimi gördük. 

Sosyal yaşamı geliştirmek için dernekler kendi binalarından çıkarak diğer yaşam alanlarında glutensiz yaşamı kolaylaştıran adımlar atılmalıdır. Artık buzdağının görünen yüzünü bırakarak suyun altında bulunan gerçekler görülmeli ve çocuklar ile gençlere sosyalleşebilecekleri glutensiz yaşam alanları açmak için çalışmalar yapmalı. Glutensiz diyet eğitimlerinde bütünsel bir yaklaşım ile fizyolojik psikolojik ve sosyolojik etkileri göz önüne alınarak eğitimler verilmeli. 

Kendinize iyi bakın glutensiz kalın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0