google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833

Bir dönemin efsane siyasetçisi Toros Birol’dan bahsetmek istiyorum. Toros Birol’u orta kuşak Adanalılar iyi bilir. Merkez sağın efsane isimlerindendir. Her zaman adından dürüst, şaibesiz ve başarılı bir kişilik olarak bahsettirmiştir.

Bu yazının kaleme alınma fikrini son olarak. Mehmet Nuri Aras Bey ile ziyaretine gittiğim evinde açmıştım. Tepki vermişti. Övülmesini istemiyordu.

Aradan 1 yıla yakın bir zaman geçti. Toros Birol’u yakinen tanıyan bir dost sıfatıyla, bu hakkı kendimde bularak, ayrıca, Toros abinin affına sığınarak bu yazıyı kaleme almış oldum.

O dönemi bilenler hatırlayacaktır. Toros Birol, geçmiş dönemin Demir Lady’si, eski başbakan ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in sağ koluydu. İl Başkanı sıfatı dışında, parti organlarına yazılacak isimleri Çiller’le birlikte listeleyecek kadar etki sahibi idi. DYP genel merkezinin gözdesi idi.

Başarısı kıskanıldı, halkın nabzını tutan hitabeti kıskanıldı. Sosyal ilişkileri kuvvetliydi. Her dönem kıskanıldı. Bunca güç ve etkiye sahip olmasına rağmen haksızlıklara uğradı. Ayak oyunları yüzünden hak ettiği noktaya gelemedi. Milletvekili adayı oldu listedeki yeri bir gecede değiştirildi, yetmedi, sandıkta boğmaya çalışıldı.

***

Seyhan’da Zeydan Karalar’ın başarısına büyük katkı sağlayan Toros Birol’u siyasetin nankör yüzü burada da yakaladı.

Karalar, Seyhan belediye seçiminde Toros Birol kartını iyi kullandı. AK Partiye kayan ılımlı sağ oyların Zeydan Karalar’a kazandırılmasında önemli rol oynayan Toros Birol’un ise seçim sonrası kapısını çalan dahi olmadı.

.

Yapmacık, çıkara dayalı sahte dostluklar sonunda Toros Birol’u Adana’dan kopardı. Birol, halen Niğde’nin Bor ilçesinde, bahçeli 3 katlı bir binanın zemin katında kardeşi ile birlikte yaşıyor. Halinden memnun, kimseye ihtiyacı yok ancak, siyasetin vefasızlığı, nankörlüğü bunca deneyime rağmen üzüyor, sevenlerini kahrediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0