banner610
banner805

Kim Bu Adıyamanlılar?

İHD Adıyaman Şube Başkanı Osman Süzen'e göre, örgütün Adıyaman’da taban bulması çok kolay.

25 Temmuz 2015 Cumartesi 13:22
Kim Bu Adıyamanlılar?
Haziran ayında HDP’nin Diyarbakır’daki mitingine düzenlenen saldırının faili ile  Suruç’taki intihar bombacısının da Adıyamanlı olduğu ortaya çıkınca gözler bu kente çevrildi.

IŞİD neden Adıyaman’da taban buluyor? İnsan Hakları Derneği’ne göre kentin dindar yapısının yanısıra, IŞİD bazı aileler için geçim kapısı oldu. Çocuklarının örgüte katılmasına göz yuman aileler ölenleri de gizlice gömüyor.

Adı son yıllarda sık sık IŞİD ile anılan Adıyaman Suruç'taki intihar saldırısıyla bir kez daha gündemde. Bunun nedeni saldırıyı yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün Adıyaman doğumlu olması. Bu, son 45 günde Adıyaman doğumluların düzenlediği ikinci saldırı. 5 Haziran’da Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik saldırının faili olarak yakalanan Orhan Gönder de Adıyamanlıydı. İkisinin de Adıyamanlı olması tesadüf mü?

Süzen,  "Adıyaman muhafazakar bir yer. Son 7-8 yıldır çok ciddi şekilde cemaatlerin alanı haline gelmiş durumda. Aynı zamanda bir ırgat kenti, insanlar fakir, bu temelde genelde daha alt kesim yaşayan insanların çelişkilerini eklediğimizde taraftar bulabiliyor. Sorunlu ailelerin çocukları genelde katılıyor. Anne babaların sorun yaşadığını, çift evlilikler olduğunu, aile içinde sorun  yaşadıklarını biliyoruz. Örgütün bunları bazı dini duygularla kendi pençesini aldığı görüyoruz" dedi.

Süzen, yetkililerin IŞİD'e göz yumduğunu savunurak, şikayetler hakkında işlem yapılmadığını söyledi. Süzen, "Adıyaman'da bazı yerlerde toplandıklarını, çalışmalar yaptıklarını vatandaş biliyorsa, devletin bildiğini görmemiz gerekiyor. Devletin müsamahasını görünce sakınca olmadığını düşünüyorlar. Hücrelerin burada çalışabileceği alan yaratılmış. Ailelerin 'çocuklarımız bu örgüte katılıyor' diye başvuruları var. Bu çocukların bir kısmı geri döndüler. Sanki askere gider terhis olur ya da hava değişimine gelir gibi. Bunların geldiğini vatandaş biliyor. Bunlar hakkında soruşturma açılmadı. Biz de bir ailenin iki çocuğunun başvurusu vardı. Savcılığa emniyete başvurdular. Çocuklar geri dönüp iki ay kaldıktan sonra tekrar gittiler. Örgütlenme işinin altında olduğu sanılan insanlar. İki ay içinde herhangi bir soruşturma, ifade alma yapmadı. Bu da örgüt için avantaj yaratıyor. Devletin bunlardan haberdar olmaması mümkün değil" diye konuştu.  

Cenazeler gizlice defnediliyor

Süzen, IŞİD'in bazı aileler için gelir kapısı olduğunu düşünüyor. Kentte 300'e yakın kişinin örgüte katıldığını, ancak sadece bir ailenin İHD’ye başvurduğunu belirten Süzen, "Ailelerin buna ses çıkarmamasının, gizli tutmasının ardında, bir ekonomik girdi olduğunu düşünüyorum. Oradan bir para geliyor. Son olaya baktığımızda, anne baba ayrılmış, ailenin bütün yükü bu iki kardeşin sırtında, boyacılık ve çaycılık yapıyor, gelir sıkıntısı var. Adıyaman'a bazı cenazeler geldi ve gizlice defnedildi. Bizde taziye defin geleneği var. Gizli gizli defnedildi. Burada farklı bir durum olduğunu görmek gerekiyor" şeklinde konuştu.

Süzen’in sözünü ettiği ikinci kardeş, Alagöz'ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz. 2013 yılında üniversiteye okumaya gittiğini söyleyerek ortadan kaybolan ağabey Alagöz, 2014 yılında geri döndü. Bahçelievler semtinde 'İslam Çayevi'ni açan Alagöz burada dini çalışmalar yapmaya başladı. Alagöz daha sonra ortadan kayboldu.

Süzen, IŞİD’in içinde Adıyamanlıların oldukça popüler olduğunu, örgütün bünyesinde 'Adıyamanlılar' adıyla farklı bir grup bulunduğunu da söyledi.
Amerika'nın Sesi
Anahtar Kelimeler:
PKKAdıyamanışidİHD
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kuşçu z 2015-07-25 19:51:01

adıyamanlı kadar güçlü karakterli insan evladı görülmemiştir uzun zamandır habire bu memlekette huzursuzluk hakim olsun diye bir şehri bütün şehirlere kötü göstermeye yönelik usulsüzce patavatsızca hüküm verir yıpratmaya yönelik linç kararı almışcasına koskoca memleketi vede büyük türkiye cumhuriyetini yok etme çabası içinde olanları allah kahhar adıyla muamele etsin.gazeteciler, sosyal stk lar ve siyasetçiler akıllarını bizahmet toplayı versin bu insanlara zulüm yapılmasın .kararlı ve güçlü bir şekilde elele vahdeti birlik içinde sukunetle sabırla sabretmeli ve birbirimizi saygı çerçevesinde sevmeliyiz.güzel günlerin hiçte okadar uzakta olmadığı bilmemiz gerekir.biz bir olursak bütün yek vücut oluruz kopmaz bölünmez bir uzuv oluruz.unutma arkadaş okadar

banner782

banner811

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0