google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner828
banner833
Geçtiğimiz yazımızda ülkemizdeki alerjen uyarı sisteminin yeterince gelişmediği için çölyaklılar dernekler ve önder çölyaklılar sayesinde listeler oluşturmaya başlamıştır.

Bu listeler firmalar ile tek tek görüşülerek yazılı onay ve mümkünse analiz raporu talep ederek bu listelerin oluşturulduğunu ve bu listelerin büyümesi sonucu kullanımının zorlaşması üzerine geliştirilen Gluten Scanner Mobil uygulamasında bahsedeceğimizi yazmıştık.

Gluten Scanner Mobil Uygulaması

Gluten Scanner Mobil uygulaması 2015 yılında çölyakla tanışmamızdan sadece 3 ay sonra Türkiye'de ilk defa eşim Mehmet Tanrıseven tarafından geliştirilerek google play'de yayınlanmaya başladı. Kısa zamanda çok beğenilen uygulama çölyaklılar tarafından zirveye çıkarılarak dünya sıralamasında ilk sıraya yükselmiştir.

Ülkemizde gluten içermez ibareli ürünlerin azlığı nedeniyle çölyak dernekleri tarafından firmalarla yapılan görüşmeler ve gluten analizleri doğrultusunda çölyaklıların tüketebilecekleri ürün listesi hazırlanmıştır. Bu listeler ile alışveriş yapmanın zorluğu nedeniyle Türkiye'de ilk olarak Gluten Scanner Mobil uygulaması geliştirildi.

Gluten Scanner mobil uygulaması 50.000 ürün bulunan veri tabanı sayesinde ürünler üzerindeki barkotlar okutularak gıdaların içerisinde gluten bulunup bulunmadığını göstermektedir.

Uygulama google play’den cep telefonlarına ücretsiz olarak indirilerek çalıştırılabilir. Uygulama kamera açılarak çalışmaya başlamakta, kamera barkodu algılayınca başka bir işleme gerek kalmaksızın sonuç vermektedir.

Sonuçlar Çölyaklılar için 'uygundur' veya 'uygun değildir' şeklinde kolay anlaşılabilmektedir. Kullanıcılar tarafından sisteme kaydedilen ürünler kontrol edilip sisteme dâhil edilmektedir.

Yeni ürün kayıt edilebilme özelliği ile her zaman dinamik ve güncel bir uygulama niteliğindedir. Uygulamanın başarılı olmasının en büyük özelliği yazılım kaynaklı olmayıp yönetim kaynaklıdır.

Türkiye'de ilk olan dünyada ise sadece birkaç örneği bulunan Uygulamamızın basitliği ve kolay kullanımı sayesinde google play’de dünya sıralamasında 1. Sıraya kadar yükselmiştir.(sadece gluten kelimesini arattığımızda 1. Sırada)

Glutensiz diyet için hazırlanan ve Türkiye'de tek olma özelliği olan veri tabanının geliştirilmesi çalışmaları kapsamında; tüm gıda, kozmetik ve ilaçlarda alerjenlerin sorgulanabilmesi, kimyasal katkı, trans yağ gibi sağlığımızı etkileyen maddelerin tespit edilebilir. Vatandaşlarımızı aydınlatıcı özelliği ile Gluten Scanner önümüzdeki yıllarda günlük hayatımızda oldukça sık kullanacağımız bir uygulama olma özelliği taşımaktadır.

Gluten Scanner mobil uygulamasının geliştirilmesi için Sağlık ve Tarım Bakanlığı, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları ve sektörde firmalardan herhangi bir destek verilmemiştir. Tüm yazılım güncelleme çalışmaları maliyetini şahsen eşim Mehmet Tanrıseven karşılamıştır. Sağlık veya Tarım Bakanlığından talep gelmesi halinde uygulama her an Bakanlığa devredilebilir.

Gluten Scanner mobil uygulamasının kullanımı çok basit. açılan kamerayı barkodun üstünde tut (aynı market kasalarında olduğu gibi) ve bekle 1-2 saniye içerisinde size ürün bilgilerini ve gluten içeriğini gösterir. Uygulama ile gluten alerjisi olanlar ile çölyaklıların hayatı artık daha kolay.

Uygulama sayesinde

1. Çölyaklılar için uygun ürünleri öğrenebilir,

2. Glutensiz Beslenme ve Gıda Kontrol Derneğine üye olabilir,

3. Sorguladığınız ürünleri değerlendirebilir,

4. Sorguladığınız ürünler hangi market de bulunur, (Çok Yakında)

5. Glutensiz ürün satışı yapan internet sitelerine ulaşabilir, (Çok Yakında)

6. Glutensiz restoran, cafe ve pastaneleri, (Çok Yakında)

7. Glutensiz menüsü olan otelleri, (Çok Yakında)

8. Çölyak üzerinde uzman hekimleri ve hastaneleri, (Çok Yakında) öğrenebilirsiniz.

Glutensiz Yaşama destek vermek için ülke çapında faaliyet gösteren Glutensiz Beslenme ve Gıda Kontrol Derneğine üye olabilirsiniz.

Kendinize iyi bakın glutensiz kalın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner830

banner776

banner836

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0