banner805

Çıtırık: Kadına Şiddet 21. Yüzyılın Ayıbıdır

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, kadının çeşitli alanlarda maruz kaldığı cinsiyete dayalı ayrımcılık, şiddet ve şiddetin devam ediyor olmasının düşündürücü ve üzücü olduğunu belirtti.

04 Aralık 2014 Perşembe 16:44
Çıtırık: Kadına Şiddet 21. Yüzyılın Ayıbıdır
Avukat Çıtırık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 80. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Günümüzde kadının çeşitli alanlarda maruz kaldığı cinsiyete dayalı ayrımcılığın kadına yönelik şiddet ve bir bütün olarak evrensel kadın meselelerinin devam ettiğini aktaran Çıtırık, bu durumun üzücü ve düşündürücü olduğunu kaydetti.

'Cinsiyet adaleti' kavramını merkeze alan, kültürel aidiyetleri ve değerleri muhafaza ederek, kadını sosyo-kültürel, siyasal ve ekonomik hayatta söz sahibi kılacak uygulamaların ve pratiklerin geliştirilmesinin önünün açılması gerektiğini dile getiren Çıtırık, "TÜİK verilerine göre eşdeğer işlerde çalışan kadınların erkeklerin ancak yüzde 46'sı kadar ücret aldığı saptanmıştır. Türkiye ekonomisinin son 10 yılda yakaladığı hızlı büyüme oranlarının istihdama özellikle kadın istihdamına aynı ölçüde yansımadığı görülmektedir. Yine TÜİK'in Ağustos 2012 verilerine göre, Türkiye genelinde kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 30 olarak gerçekleştiği görülmektedir. Yani çalışma yaşındaki her yüz kadından 30'u istihdam edilmektedir" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Adana BarosuKadına şiddet
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner806

banner776

banner802

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0