google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0
banner785

Çalışanları yıllarca uyutmuşlar

Çalışanları yıllarca uyutmuşlar.

18 Ekim 2019 Cuma 09:01
Çalışanları yıllarca uyutmuşlar
Çukurova Belediyesinde 'kıdem tazminatı oyunu.'

Çukurova Belediyesinde çalışırken emekli olan personele uzun yıllardır 'Ali Cengiz' oyunu oynandığı ortaya çıktı. 

4857 Sayılı iş Kanununda, 'brüt maaş' üzerinden verilmesi öngörülen kıdem tazminatlarının Başkan Soner Çetin'in talimatı ile 'net' üzerinden ödendiği ortaya çıktı..


Ayrıca, yasal düzenleme ile kurum bünyesinde oluşturulan 'kıdem tazminatı fonunun' belediyenin örtülü ödenekleri ile cari açıklarında kullanldığı bu yüzden fonun iflasta olduğu öne sürüldü.


SENDİKA BAŞKANI SONER ÇETİN'İ YALANLADI
DİSK'e bağlı (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) Genel-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Yaşar Gündoğdu, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in, "kıdem tazminatları sendika ile yapılan sözleşme gereği maaşların neti üzerinden ödenmektedir. Sendika ile yaptığımız sözleşme hükümleri bu yöndedir. Kişiye özel uygulama yaparsak sendika bizi topa tutar" şeklindeki açıklamasını yalanladı.

Genel İş Sendikası Adana Şube Başkanı Gündoğdu, Adana Haber Net Editörü Azmi Ertan'a, açıklama yaptı. Gündoğdu, açıklamasında Başkan Çetin'i yalanlayan sözlere yer verdi. 

Sendika Şube Başkanı Yaşar Gündoğdu, "Kıdem tazminatı ödemesi ilgili kanunda da belirtildiği gibi brüt maaş üzerindendir. Ayrıca, yasada bulunan amir hükmün toplu sözleşmede yer alması diye bir şey söz konusu olamaz. Sendikamız ile Çukurova Belediyesi arasında bağıtlanan toplu sözleşme hükümleri arasında kıdem tazminatlarının brüt ya da net üzerinden ödeneceği hususunda hiç bir madde yer almamaktadır" dedi.

BAŞKAN ÇETİN HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
İş hukuku uzmanları, Soner Çetin'in Çukurova Belediye Başkanlığına seçildiği ilk dönemden bu yana kıdem tazminatı başta olmak üzere çalışanlara yönelik olası tüm hukuk dışı işlemlerin mercek altına alınması gerektiğini bildirerek, İçişleri Bakanlığı ve Sayıştaş nezdinde suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ifade ettiler. 

Son Güncelleme: 19.10.2019 09:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner776

banner789

banner787

banner788

google.com, pub-7197687656137963, DIRECT, f08c47fec0942fa0