türk haberler
MTD
Adana
DOLAR32.1885
EURO34.998
ALTIN2497.9

Ovadaki meralarda otlatma sezonu başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ovadaki meralarda otlatma sezonu başladı
Abone ol
Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta özellikle yem girdi maliyetinin azaltılmasında önemli bir yere sahip olan meralarda, ilkbahar dönemi otlatma sezonu Adana’da başladı.


Adana’da Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Karataş, Sarıçam, Seyhan, Yumurtalık ve Yüreğir ilçelerinde başlayan ilkbahar dönemi otlatması 15 Temmuz’da sona erecek. Aynı ilçelerde sonbahar dönemi otlatması ise 15 Ekim -1 Aralık tarihleri arasında yapılabilecek. Otlatmalar Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Pozantı ilçelerinde 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Geri kalan Karaisalı ve Kozan ilçelerinde ise ilkbahar dönemi otlatması 1 Nisan - 15 Temmuz tarihleri arasında, sonbahar dönemi otlatması ise 15 Ekim - 15 Kasım tarihleri arasında yapılacak.


Merada, ıslah ve amenajman çalışması ile kış döneminde büyüyüp gelişen otlar, yörede hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık yapanlar için büyük bir yem kaynağı. Otlatma sezonunun açılmasıyla birlikte günde iki kez meraya çıkan koyun ve kuzular doyasıya karınlarını doyuruyor.


Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Ceyhan Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ile Mercimek Mahallesi’nde bulunan merada otlatma sezonu açılışına katıldı. Bölgenin en büyük merası olan hayvancılıkta önemli yeri olan meraları ıslah etmek için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çalışmalar yaptıklarını belirten İl Müdürü Kökçüoğlu, “Meralarımız bizim içim önemli bir yem kaynağı. Üreticilerimiz hayvanlarını burada sezon boyunca otlattığı zaman büyük bir yem girdi maliyetinden kurtulmuş oluyor. Meralarımızı hayvancılığımızın devamlılığı açısından koruyup, belirlenen otlatma planı çerçevesinde otlatma yaptırmalıyız" dedi.

Ovadaki meralarda otlatma sezonu başladı

Ovadaki meralarda otlatma sezonu başladı

Ovadaki meralarda otlatma sezonu başladı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana’da 2 kilo 600 gram esrar ele geçirildiÖnceki Haber

Adana’da 2 kilo 600 gram esrar ele geçir...

Adana’da turfanda soğan hasadı başladıSonraki Haber

Adana’da turfanda soğan hasadı başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar