NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5404
EURO34.6118
ALTIN2454.5
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Kiracın mı var derdin var

Ülkemizdeki kanunlar hep kiracıdan yana ne yazık ki..

Mersin’de bir evim vardı. Yatırım amaçlı almıştım, 2016’da da kiraya verdim. İnşaat ustası olan kiracım bir yıl kirayı düzenli ödedi. Fakat sonradan asılsız bahanelerle kirayı ve aidatı ödememeye başladı.

Her telefon açtığımda ödeyeceğini ve ileri bir tarihi bana veriyordu. Neticede 6 ay ne kira, ne de aidat ödemedi. Evimden çıkmasını istedim. Kendisi ona da yanaşmadı.

Kiracımın komşuları ve yönetim de evden sürekli kavga sesleri geldiğini, polis çağırdıklarını ve evimin bu kavgalar esnasında harabeye döndüğünü bana zaman zaman dile getirdiler. Sonradan öğrendim ki bu kişi, oturduğu evlerde önce bir süre kirayı ödüyor sonra bir yıl kira ve aidatı ödemeden hep kaçıp gidiyormuş.

Sonunda satın aldığımdan bu yana çok da pirim yapmayan bu evi, kiracı da aylarca kira ve aidatı ödemeyince satmak zorunda kaldım. Aynı evin daha önceki kiracısı da bir yıl boyunca aidatı ödemeden kaçıp gitmişti. Avukata gittim altı aydır kira ve aidatı ödemediğini belgeledim. Ancak üzerinde hiçbir mal olmadığı için hiçbir şey yapamadık maalesef.

Benzer bir durum Adana’daki evimdeki kiracı da da başıma geldi. 2017 yılında bir sene evimde oturdu sonra en son kirayı ödemeden çıkıp gitti. Avukatıma intikal etti durum, kanuni olarak borcu olduğunu resmi olarak kabul etti ancak kuaför olan kiracımdan iki buçuk senedir durumun takip edilmesine rağmen bir türlü kira borcunu alamadım.

Bu ve benzeri durumlar çevrenizde bir çok kişinin başına gelmiştir. Bir arkadaşım da yatırım amaçlı kredi çekerek aldığı evde oturan kiracısından kirayı uzun bir süre alamadı ve neredeyse kredi borcundan dolayı evini kaybediyordu.

Sanki toplumdaki dar gelirli insanları korumayı amaç edinmiş gibi görünen ve hep kiracıdan yana olan bu kanunların biraz da ev sahibini koruması gerekiyor bence. Çünkü kiracı bir şekilde kira ya da aidatı ödemediğinde, kiracı devlet memuru ya da sigortalı değilse yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. İnsanın parası ile rezil olması tam da bu demek sanırım.

Yaşadığım ve tecrübe ettiğim, ya da şahit olduğum kiracı-evsahibi anlaşmazlıklarına istinaden şunu söyleyebilirim ki yatırım amaçlı ev satın almak hiç de akıllıca bir yatırım değil. Paranızla,malınızla rezil oluyorsunuz remen çünkü.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar