sabancı kurban b.
türk haberler
MTD
Adana
DOLAR32.2419
EURO35.0376
ALTIN2410.8

Adana Baro Başkanı Gökayaz'dan Sert Açıklama: "Hukuk Devleti Olmaktan tamamen uzaklaştık"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adana Baro Başkanı Gökayaz'dan Sert Açıklama: "Hukuk Devleti Olmaktan tamamen uzaklaştık"
Abone ol
Adana Baro Başkanı Gökayaz'dan Sert Açıklama: "Hukuk Devleti Olmaktan tamamen uzaklaştık"

Adana Barosu Avukatlar Salonunda gerçekleşen basın açıklamasına, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, Basın açıklamasına Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, Adana Barosu yönetim kurulu üyeleri, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, önceki dönem baro başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve avukatlar katıldı.

Av. Gökayaz, açıklamasında, "Yeni adli yılda, yargıda yaşanan tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve ülkemizde hukuku egemen kılmak için korkmadan ve yılmadan, sabırla ve inatla çalışmaya devam edeceğiz" açıklaması yaptı. 
Av. Gökayaz, meslektaşlarının yaşadığı sorunlara değinirken, yargının bağımsız olmamasından yakındı. Av. Gökayaz "Bugün, mesleğimizde yaşanan en büyük sorun; bir türlü önüne geçilemeyen hukuk fakültesi ve hukuk mezunu sayısındaki ölçüsüz, hesapsız artıştır" şeklinde konuştu. 

"14 Mayıs 2023’de yapılan genel seçimlerde halkın iradesiyle milletvekili seçilen Av. Can Atalay’ın tutukluluğuna derhal son verilmelidir" diye konuşan Av. Gökayaz, "Av. Atalay’ın mazbatasını aldıktan sonra bir gün bile tutuklu kalması, anayasal teminat altındaki seçilme ve temsil hakkının gasp edilmesi anlamını taşımaktadır" dedi.

Av. Gökayaz, şunları söyledi:
"Cumhuriyetimiz ile yaşıt Adana Barosu, cesur ve üretken üyeleriyle birlikte ülkemizde hak arama mücadelesinin öncüsü olup bu bayrağı kuşaklar boyu taşımaya devam edecektir. Eğer bu ülkede bir gün adalet sağlanacaksa, o ancak bağımsız savunmanın temsilcisi, mücadele ruhunu asla kaybetmeyen avukatlar sayesinde gerçekleşecektir. Yeni adli yılda, yargıda yaşanan tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve ülkemizde hukuku egemen kılmak için korkmadan ve yılmadan, sabırla ve inatla çalışmaya devam edeceğimizi bildirir, yeni adli yılın ülkemize, meslektaşlarımıza ve yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum."

"HUKUK DEVLETİ OLMAKTAN TAMAMEN UZAKLAŞTIK"
Daha sonra söz alan TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan da, "Hukuk devleti olmaktan tamamen uzaklaştık. Ve çok ciddi anlamda bir alarm veriyor Türkiye. Yargı bağımsızlığının tamamen yok olduğu, bırakın hukuk devleti olmayı, kanun devleti olmaktan dahi uzaklaştığımız, anayasa mahkemesi kararlarının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması maalesef ki yargının temel insan haklarını koruma görevinden uzaklaşıp aksine hak ve hürriyetlerini kısıtlanmasının aracı haline getirildiği bir süreci yaşıyor. İşte böyle dönemlerde en çok da bağımsız savunmaya ve güçlü avukatlara ihtiyaç oluyor. Türkiye'de hemen her gün farklı hak ihlallerini görüyoruz. Adil yargılanma hakkı ihlallerini görüyoruz. Seçme ve seçilme hakkının ihlalini şu anda çok net olarak yaşıyoruz. Bir milletvekili, bir hukukçu milletvekili milletin iradesine cezaevinde tutuluyor" dedi.

Adana Barosu Avukatlar Salon’unda gerçekleşen basın açıklamasına, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, Basın açıklamasına Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, Adana Barosu yönetim kurulu üyeleri, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, önceki dönem baro başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve avukatlar katıldı. 

KIDEMLİ AVUKATLARA PLAKET TAKDİMİ 
Adana Barosu tarafından, meslekte 40, 50 ve 60. yılını tamamlayan avukatlara törenle plaketleri takdim edildi. 
Tören, Adana Barosu Avukatlar Salonunda yapıldı. Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, plaket alan meslektaşlarını kutladı ve nice yıllar temennisinde bulundu.

Törene, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yönetim kurulu üyeleri, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, önceki dönem baro başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve avukatlar katıldı.

40. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av. Gülser TELKIRAN, Av. Aykut AKÇALI, Av. Mehmet Yaşar ÖZKAN, Av. Reşat İPEKBAYRAK, Av. İbrahim Cevher CEVHERİ,

50. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av.Ali Rıza ÖZSEL, Av. Mustafa GÜLNERMAN, Av. Melih İntikam GÖRGÜN, Av. Cemil DENLİ, Av. Mehmet Orhan FETTAHLIOĞLU, Av. Cezmi ALTIPARMAK, Av. Metin TOLAY, Av. Sait YALÇIN, Av. Bekir KAVURUCU, Av. Mustafa CANBERK, Av. Avni İKİZ, Av.Tuncay ÜNLÜESER, Av. Aliye SAKA, Av. Adnan ÇÖKDÜ, Av. Elife KUMAK, Av. Ali Yücel KESEN, Av. Zeynep ÜNLÜESER, Av. Celal ŞAHİN, Av.Teberdar ÖZDOĞAN, Av. Remzi ERSOY, Av. Ali YENGİN, Av. Muzaffer KAYA, Av.J ale AKÇINAR, Av. Ali Şahin Vural ATAL, Av. Salih Gürhan AKSOYDAN, Av. Ayhan ATEŞOK, Av. Uğur AKSÖZ, Av. Mustafa GÖKCE, Av. Muhittin GÖNDERMEZ, Av. Nizamettin EZER, Av. Fehmi SUCAK, Av. Gören KARAALİ, Av. Güler KAYNARSOY, Av. Sadullah KAYIŞLI, Av. Adem EROĞLU, Av. Mehmet SALICI, Av. Nurun Cemal İDİKUT

60. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av. Hüseyin Erip AKAY, Av.Halil Naci KARAASLAN, Av. Emin CİVANOĞLU, Av. Emine Yıldız BAĞATUR.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
"Suriye'den gelen diplomalar Sahte Noterler Sahtesini.."Önceki Haber

"Suriye'den gelen diplomalar Sahte Noter...

Seyhan'da 'Nurettin Rençber' rüzgarıSonraki Haber

Seyhan'da 'Nurettin Rençber' rüzgarı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar