NET TAMİR
NET TAMİR
Adana
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

Adanalı Avukat orman yangınını kolluk kuvvetlerine bildirdi. Aldığı cevap şok etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Adanalı Avukat orman yangınını kolluk kuvvetlerine bildirdi. Aldığı cevap şok etti
Abone ol
Adanalı Avukat orman yangınını kolluk kuvvetlerine bildirdi. Aldığı cevap şok etti

Adanalı Avukat Yıldız Alagöz Temur, şahit olduğu bir orman yangınını kolluk kuvvetlerine bildirdi. Aldığı cevap ise şok edici oldu.

İddiaya göre, İmamoğlu-Kozan karayolu üzerindeki Arslanlı Mezarlığının yanı başındaki tarlada yakılan anızın ormanlık alana sıçradığını gören Avukat Alagöz Temur, vatandaşlık görevini yaparak, güzergah üzerinde bulunan jandarma noktasına ihbarda bulundu.

Av. Alagöz daha sonra jandarma Astsubayı olduğunu söyleyen bir kişi tarafından aranarak sert ifadelerle, "Anız yakan her kim ise onu yakalamak ve adli işlemde bulunmak bizim görevimiz değil" sözleri ile karşılaştı.

Adana Barosu Avukatlarından Yıldız Alagöz Temur'un TCK'nın ilgili maddelerinde hapisle tecziye içeren maddesini hatırlatması üzerine aynı astsubay, bu kez de, "biz tutanak tutar, Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğüne göndeririz. İdari yaptırıma ya da para cezasına onlar karar verir" şeklinde karşılık verdi. 

"Bu anlayışa göre orman yakmanın karşılığı fiili olarak suç olmaktan çıkarılmıştır" şeklinde konuşan Avukat Temur, olası orman felaketlerine zemin hazırlayan bu çeşit hatalı uygulamaların bir an önce gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Avukat Temur, "kolluk güçlerinin eksik ve yanlış bilgilerden arındırılması zaruri hale gelmiştir" dedi.

TÜRK CEZA KANUNU NE DİYOR?

Kişilerin dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışları sonucunda meydana gelebilecek orman yangınlarını önlemek amacıyla taksirle orman yangınına sebebiyet verme fiili, Orman Kanunu’nda suç olarak düzenlenmiştir. Suç Orman Kanunu’nun 110/3. maddesinde; 'Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler üç yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' şeklinde yer almaktadır. 


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN
Murat Koçer'e tepki yağıyor! Eğitime Destek misin, Köstek mi?Önceki Haber

Murat Koçer'e tepki yağıyor! Eğitime Des...

Hortum Kelepçesi Nedir?Sonraki Haber

Hortum Kelepçesi Nedir?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar