NET TAMİR
türkiye erken genel seçim istiyor mu
Adana
DOLAR33.0965
EURO36.1176
ALTIN2597.2

Araç motoru yıkanırsa ne olur?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Araç motoru yıkanırsa ne olur?
Abone ol
"Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şöyle sıralanabilir:"

Adana'da Çukurova İlçesi'nde, King Oto Yıkama Servisi işletmecisi Duran Pekergin en çok merak edilen konulardan biri olan "araçların motoru su ile yıkanırsa ne olur" sorusuna açıklık getirdi. işte cevabı:

"Araçlar kullanıldıkları bölgeye, mevsime ya da yağış durumuna göre değişen periyotlarla yıkanmaktadır. Çoğu kullanıcı ayda 1 ya da 2 defa aracını yıkatır. Bunun dışında bazı sürücüler yılda bir kere araçlarının motorunu da yıkar. Ancak sanılanın aksine motor yıkama işlemi çoğunlukla önerilmez."

Motor Yıkanır mı?
"Türkiye’de kullanılan araçların büyük bir kısmı içten yanmalı motorlara sahiptir. İçten yanmalı motorların çok büyük kısmı da tamamen kapalı sistemlerden oluşur. Kaput açıldığı zaman motorun sadece kapağı ve birkaç parçası görülür. Motorun bu dış kapağını yıkamak ya da temizlemek ise performans açısından herhangi bir fayda sağlamaz. Ancak off-road türü araçlar ile arazi koşullarında sürüş yapılmışsa, sel gibi doğal afetler nedeniyle motor aşırı derecede kirlenmişse ya da motor etrafında yer alan yağ gibi sıvılar herhangi bir nedenle sızıntı yapmışsa temizlik yapılabilir."

Motor Temizliği Zararlı mı?
"Teknik olarak yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından yapılması durumunda motor temizliği araca ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle sürücüler tarafından motorun yıkanması önerilmez. Temizlenmek yapmak zorunda kalındıysa da basınçlı su ya da sıcak su kullanılmamalıdır. Ayrıca temizlik işlemine geçilmeden önce motor üzerinde ya da çevresinde yer alan ve topak haline gelen kirler el yordamıyla temizlenmelidir. Böylece sert materyalin farklı parçalara ulaşması engellenir."

Motor Nasıl Temizlenir?
"Motor temizlenmek zorunda kalındıysa soğuk su kullanılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalar ise şöyle sıralanabilir: 
Motor mümkünse temizlik işleminden önceki 24 saat çalışmamış olmalıdır. İlk olarak kaput altında görülen ve çamur ya da tortu halindeki materyal temizlenmelidir. Motor ve çevresinde yer alan mekanizmalar soğuk su yardımı ile yıkanmalıdır.
Hava filtresi gibi parçaların yakınına mümkün olduğunca su tutulmamalıdır. İşlem bittikten sonra araç uzun süre kullanılmamalı ve tüm parçaların kuruduğundan emin olunmalıdır."

Duran PEKERGİN / KİNG OTO WASH - Yurt Mh. 71433 Sk. Tel: 0553 448 12 14


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İşitme sektöründe dünyada bir ilk! Türkiye’de başarıldıÖnceki Haber

İşitme sektöründe dünyada bir ilk! Türki...

Boşanma aşamasındaki karısını defalarca bıçaklayarak öldürdüSonraki Haber

Boşanma aşamasındaki karısını defalarca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar