türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.9408
EURO35.9192
ALTIN2542.8

BAŞKAN AKAY'DAN TARIM ÜRETİMİ ATAĞI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
BAŞKAN AKAY'DAN TARIM ÜRETİMİ ATAĞI
Abone ol
Seyhan kırsalının tarım üretimi masaya yatırıldı..

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, yürütme kurulunu oluşturan akademisyenler, muhtarlar ve tarım paydaşlarının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, inovatif uygulamaların tarımsal üretime etkileriyle ilgili bir sunum yapıldı. Uydu, drone, cep telefonu gibi teknolojik cihazlar ve yazılımların kullanıldığı tarımsal üretim örnekleri masaya yatırıldı.

Seyhan kırsalında tarım yapan çiftçilerin teknolojik ve inovatif uygulamaları kullanımının yaygınlaştırılmasının önemi konusunda fikir birliğine varıldı. Seyhan Belediyesi Teknoloji ve İnovasyon Merkezinde tarımsal üretimde kullanılmak üzere tasarlanıp, deneme uçuşlarına başlanan drone ile ilgili bilgiler veren Başkan Akay, Seyhan Belediyesinin tarımsal üretimde çağı yakalayan çalışmalarının yanı sıra toprak ve su kirliliğini önlemeye yönelik çalışmalarından kesitler aktardı.

Envanter çıkarılacak

Seyhan kırsalını geliştirmeye yönelik çalışmaların ve kaynakların amacına uygun olarak planlanabilmesi amacıyla, geniş muhteviyatlı, kırsal bölgelerin demografik ve sosyo-ekonomik yapısını, tarımsal üretimin durumunu analiz edip, durum tespiti yapmaya yönelik bir envanter çalışması yapılması ve bu çalışma sonucunda izlenecek yol haritasının belirlenmesi de kararlaştırıldı.

Kırsal kalkınmayı gerçekleştirebilmek için doğru verilere sahip olunması gerektiğini belirten Başkan Akay, "Verileri iyi toplamalı ve analiz etmeliyiz. Bu veriler hem köyden şehre göçü önlemek hem de tarımsal üretimi ve verimi artırma konusunda çok önemli bir işleve sahip olacak" dedi.

Kırsalda yaşayanların sosyal ihtiyaçlarını yaşadıkları bölgelerde karşılayacak projeler üzerinde çalıştıklarını da dile getiren Başkan Akay, üniversitedeki teorik eğitimin alanda uygulamayla bütünleştirilmesinin önemini vurguladı.

Üniversite ile işbirliği

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde girişimcilere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak verilecek arıcılık, avokado, sürdürülebilir tarım, budama, tıbbi aromatik bitki üretimi, narenciye yetiştiriciliği gibi eğitimleri içeren tarımsal eğitim projesi konusunda işbirliği yapılması da kararlaştıran bir diğer konu oldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PROF DR. KESER'DEN KİŞİSEL SERGİÖnceki Haber

PROF DR. KESER'DEN KİŞİSEL SERGİ

ADANA DEMİRSPOR ASSOMBALONGA İLE YOLLARINI AYIRDISonraki Haber

ADANA DEMİRSPOR ASSOMBALONGA İLE YOLLARI...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar