türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.2084
EURO35.0206
ALTIN2425.7

Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ Çilesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emeklinin Promosyonuna ‘Bloke’ Çilesi
Abone ol
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut bankaların promosyonları haczettiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut bankaların promosyonları haczettiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut,  e-haciz kaydı olan emeklilerin bankaya yatırılan promosyonuna bankalar tarafından otomatik olarak el konulmasını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sordu.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Bulut, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki, 'Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları dışında emekli maaşları haczedilemez' hükmüne rağmen yurttaşların banka hesaplarına yatan paraya haciz konulduğu yönündeki şikayetlerini Meclis gündemine taşıdı.

Emeklinin Tenceresi Borçla Kaynıyor
Türkiye genelinde 8 milyon 615 bin işçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi, 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı almaktadır. En düşük emekli aylığının 3.500 TL olduğu ülkemizde, emekli vatandaşlar ayın sonunu getirememektedir. Enflasyonun yüzde 80’e yaklaşmasıyla bankalar, emeklilere verdikleri promosyon rakamını 8 bin liranın üzerine çıkarmıştı.

Ekonomik krizin etkileriyle, geçim derdine düşen emeklilerin promosyonlarına bankaların teminat adı altında el koyduğuna dikkat çeken Bulut "Derin ekonomik krizin etkileriyle boğuşan, mutfakta tenceresini borçla kaynatan emeklinin; yasaya rağmen promosyonuna el konulması kabul edilemez" dedi.

"İktidar Kaşıkla Verdiğini Kepçeyle Alıyor"
İktidarın; yurttaşa kaşıkla verdiğini kepçeyle aldığını vurgulayan Bulut, "Promosyonların yatırılmasıyla beraber, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndaki, Sosyal Güvenlik Kurumunun tahsili gereken alacakları ile nafaka borçları dışında emekli maaşları haczedilemez hükmüne rağmen hesaba yatan paraya haciz konulduğu yönünde bize gelen şikayetler artmaya başladı. Bu enflasyonla sokağa rahat çıkabildiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati önce promosyonuna bile haciz gelen emekliyi içine düştüğü borç batağından kurtarsın" şeklinde konuştu. 

CHP’li Bulut, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye şu soruları yöneltti:
-E-haczi olan emeklilerin promosyonlarına bankalar tarafından el konulduğu iddiaları doğru mudur?
-Kaç emekli vatandaşın promosyonuna el konulmuştur? Kaç vatandaş iade davası açmıştır?
-Promosyona el koyan bankalar arasından kamu bankaları var mıdır? Bakanlığınız tarafından bankalara herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? 
-Promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar olmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde indirimli ürünlere yoğun ilgiÖnceki Haber

Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde ind...

Hidroelektrik santrali kapaklarında erkek cesedi bulunduSonraki Haber

Hidroelektrik santrali kapaklarında erke...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar