NET TAMİR
türkiye erken genel seçim istiyor mu
Adana
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

Görevden Alma Kararı Neden Uygulanmıyor ? Türkeş Filik Dosyasını Açıyoruz !

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Görevden Alma Kararı Neden Uygulanmıyor ? Türkeş Filik Dosyasını Açıyoruz !
Abone ol
Görevden Alma Kararı Neden Uygulanmıyor ? Türkeş Filik Dosyasını Açıyoruz !
Adana'nın Yumurtalık ilçesinde MHPli Belediye Başkanı Türkeş Filik hakkında Yumurtalık Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen 'görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası ve 'kamu hizmetlerinden yasaklılık' kararı verildi.

Başkan Filik'in avukatı kararı İstinaf Mahkemesine taşıdı ancak, Bölge İdare Mahkemesi yerel mahkemenin verdiği kararı yerinde buldu. Sanık avukatının başvurusu üzerine 'adli tatil sonuna kadar' infazın durdurulmasına karar verildi.

Bu karara göre, Türkeş Filik'in görevden alınma süreci, adli tatilin bitimi olan 31 Ağustos 2023 tarihinde başlamış olacaktı. İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Valiliğine gönderilen yazıda da bu yöndeki kararın uygulanmasına yönelik talimatlar verildi.

Kararın infazı ve Yumurtalık Belediye Meclisi tarafından yeni başkanın seçimi ile ilgili prosedürün uygulanmasına yönelik olarak Yumurtalık Belediyesine gönderilen yazıda  benzer ifadelere yer verildi.

"İlgi yazı ekindeki Yumurtalık Asliye Ceza Mahkemesinin 12.05.2022 tarihl gerekçeli kararı ile 13 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde Yumurtalık Belediye Başkanlığına seçilen Türkeş Filik hakkında 'seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetlerinden yasaklılık kararı verildiği, kararın kesinleştiği anlaşılmış olup, söz konusu kararın bir örneği ekte gönderilmiştir. 

5393 Sayılı Belediyeler Kanunun 45.maddesi a bendinde Belediye Başkanlığının boşalması veya seçim dönemini aşacak biçimde kamu hizmetinden yasaklanma cezasının verilmiş olması durumunda bir başkan seçer" denilmiş olup 5393 Sayılı Belediyeler Kanunun 45.maddesi a bendi gereğince Yumurtalık Belediye Meclisinin 04.08.2023 Cuma günü saat 11'de toplanmasının sağlanması, toplantı yer gün ve saatinin belediye meclis üyelerine duyurulması, 5393 Sayılı Belediye Kanununun ve Belediye Meclis Çalışma Yönetmeliği Hükümleri gereğince, belediye meclis üyeleri arasında yeni bir belediye başkanı seçilmesi için gerekli tebligat ve duyuru işlemlerinin belediyenizce yapılması ve belediye başkanı seçim sonucunun tutanakları ile birlikte valiliğimize idare ve denetim müdürlüğü sunulmak üzere kaymakamlık (İlçe Yazı İşleri Müdürlüğü'ne) bildirilmesi hususunda bilgi ve önemini arz ve rica ederim. "

Şimdi soruyoruz:
- Yargının aldığı bu kararın devre dışı bırakılması hangi siyasi/siyasilerin eseridir?
-  Mahkeme kararlarını bir takım hesaplarla delik deşik etmek, siyasilere giderek azalan güveni sıfır noktasına getirmek değil midir?
- İçişleri Bakanlığı tarafından Valilik ve İlçe Mülki amirliğine gönderilen yazıda uygulama net biçimde açıklandığı halde bu durum hangi gerekçe ile gerçeklememiştir.

Türk Milliyetçileri bu ve benzeri ayak oyunları ile istismar edilmeyi hak etmemektedir.


 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Güvenilir Ağrı Evden Eve Nakliyat FirmasıÖnceki Haber

Güvenilir Ağrı Evden Eve Nakliyat Firmas...

Adana Valisi Köşger, Kuzey Adana yatırımlarını incelediSonraki Haber

Adana Valisi Köşger, Kuzey Adana yatırım...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar