NET TAMİR
türkiye erken genel seçim istiyor mu
Adana
DOLAR33.0933
EURO36.101
ALTIN2596.3

Havaalanı Seçiminin Uçak Biletine Etkisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Havaalanı Seçiminin Uçak Biletine Etkisi
Abone ol
Havaalanı Seçiminin Uçak Biletine Etkisi

Havaalanı seçiminin uçak biletine etkisi özellikle ekonomik anlamda kendisini gösteriyor. Bazı şehirlere uçakla yolculuk etmenin maliyeti daha fazla olabiliyor. Bu nedenle yolcular aktarma seçeneğini değerlendirmeye yöneliyor. Zira bazı havalimanları farklı şehirlerde bulunuyor olsa da mesafe açısından birbirlerine oldukça yakın.

Bazı şehirlerde ise iki havalimanı bulunuyor. Ülkemizde iki havalimanına sahip olan şehirler İstanbul ve Muğla’dır. Bu şehirlerdeki havalimanlarının uçak bileti fiyatları değişiklik gösteriyor. Örneğin Adana'dan İstanbul’a seyahat etmeyi düşünenler Adana İstanbul uçak bileti tercihlerini Sabiha Gökçen veya İstanbul Havalimanı varışlı olarak seçebiliyorlar. Bu hem farklı havayollarının uçuşlarına bakmalarını hem de farklı fiyat seçeneklerini yakalamalarını sağlıyor. Böylelikle daha uygun bir fiyata uçak bileti satın alma fırsatı elde edebiliyorlar. 

Havaalanı seçiminin uçak biletlerine ekonomik etkisi

Yukarıda da belirtildiği üzere bazı şehirlerimizde iki havalimanı bulunuyor. Bu açıdan akla ilk gelen şehir İstanbul oluyor. İstanbul’da İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen olmak üzere iki farklı havalimanı hizmet veriyor. Van örneğinden ilerlersek, Enuygun’dan alınan uçak bileti bilgilerine göre 2024 yılı şubat ayı için uçak bileti fiyatları aşağıda listelenmiştir:

 • Adana Havalimanı – Sabiha Gökçen Havalimanı: 1226,99 TL’den başlayan fiyatlarla. (2024-Şubat)
 • Adana Havalimanı – İstanbul Havalimanı: 2.088 TL’den başlayan fiyatlarla. (2024-Şubat)

Başka bir örnek daha vermek gerekirse, İstanbul’dan Muğla’ya seyahat etmeyi düşünenler için iki farklı havalimanı seçeneği bulunuyor. Bunlar Dalaman Havalimanı ve Bodrum-Milas Havalimanı. Örnek teşkil etmesi ve fikir vermesi açısından uçak bileti fiyatları 2024 yılı şubat ayı için şu şekilde listelenebilir:

 • Sabiha Gökçen Havalimanı – Bodrum-Milas Havalimanı: 834,99 TL’den başlayan fiyatlarla. (2024-Şubat)
 • Sabiha Gökçen Havalimanı – Dalaman Havalimanı: 862,99 TL’den başlayan fiyatlarla. (2024-Şubat)
 • İstanbul Havalimanı – Bodrum-Milas Havalimanı: 1312,99 TL (2024-Şubat)
 • İstanbul Havalimanı – Dalaman Havalimanı: 1512,99 TL (2024-Şubat)

Görüldüğü üzere havalimanı seçimi uçak biletlerini ekonomik olarak etkiliyor. Bilet fiyatları havaalanı seçimine göre artıp azalabiliyor.

Erken rezervasyonun uçak biletlerine etkisi

Erken rezervasyon için öncelikle seyahat edeceğiniz tarihi net olarak belirlemelisiniz. Seyahat tarihinizi ne kadar erken planlarsanız o kadar iyi olacaktır. Zira bu sayede biletinizi erkenden alabilir ve erken rezervasyon fırsatlarıyla çok daha uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz. Bunun için bilet karşılaştırma sitelerini kullanabilir, uçak biletlerinin seyrini anlık olarak takip edebilirsiniz. Erken rezervasyonu olabildiğince erken yapmaya çalışın. Çünkü rezervasyonu ne kadar erken yaparsanız, o kadar kar edersiniz.

Örneğin haziran ayında İstanbul’dan Antalya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, biletinizi şimdiden rezerve ettirin. Bu sayede uçak biletinizi çok daha uygun fiyata sayın alacak, kar etmiş olacaksınız. Bununla birlikte, seyahatinizi ertelemek veya iptal etmek gibi durumlarda sorun yaşamamak adına ek seyahat güvencesi ile biletinizi almanızda fayda var. Ekonomik uçuşlara göre ek bir ücret karşılığında seyahat güvencesi alabilir, paranızı ve biletinizi koruyabilirsiniz.

Erken rezervasyon ne zaman yapılmalı?

Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak uçak bileti satın almak için yazın seyahat etmeyi planlıyorsanız, kış aylarını, kışın seyahat etmeyi planlıyorsanız yaz aylarını tercih etmelisiniz. Bu, yurtiçi uçuşlarında olduğu gibi yurtdışı uçuşlarında da fazlasıyla kar etmenizi sağlayacaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Seyhan adayını geri mi çekiyor.?Önceki Haber

AK Parti Seyhan adayını geri mi çekiyor....

Yüreğirliler Dr. Halil Nacar' bağrına bastıSonraki Haber

Yüreğirliler Dr. Halil Nacar' bağrına ba...

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar