sabancı kurban b.
türk haberler
MTD
Adana
DOLAR32.3062
EURO34.9716
ALTIN2411.5

Kan hastalıkları Adana’da masaya yatırıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kan hastalıkları Adana’da masaya yatırıldı
Abone ol
İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdoğu, kan hastalarının kök hücre tedavileri ile uygulanan kürler ile hastalıktan kurtulma imkanının olduğunu söyledi.


Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Kışla Sağlık Yerleşkesinde bu yıl 5’incisi düzenlenen Kan Film Festivali çerçevesinde kan hastalıklarıyla ilgili sempozyum düzenlendi.


Sempozyum sonrası konuşan Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Özdoğu, hemoglobinopatisi olan talasemi ve orak hücre hastalarıyla ilgilendiklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıllar içinde gelişmeler oldu. Bu gelişmeler sayesinde kök hücre tedavileri ile bu hastaları tamamen iyileştirme, hastalıktan kurtarma imkanı elde etmiş oluyoruz. Hastalar, çok yakın bir gelecekte, klinik çalışmalarla gen tedavilerine ulaşmış olacaklar. Bu hastalığın görülme sıklığı özellikle bölgemizde çok daha yüksek olduğu için bir halk sağlığı sorunu. Bunu dikkate alarak kurumumuzda özel bir poliklinik açılmış durumda. Böylece bu hastaların yakın takiple daha iyi kayıt altına alınması sağlanıyor. Bu sayede hastalarda dünyada yeni geliştirilmiş olan klinik çalışmalara ulaşma olanağı bulunuyorlar. 40 yıl içerisinde kendimizi çaresiz hissettiğimiz tedavi seçeneklerinden bugün tam iyileşmeye kadar olan bir gelişme oldu” diye konuştu.


Başkent Üniversitesi bünyesinde hemotoloji-onkoloji üzerine bir dal hastanesi kurulduğunun müjdesini veren Prof. Dr. Hakan Özdoğu, “Yılbaşında bu dal hastanesinin açılmasını bekliyoruz. Bu ülkemizin ilk hemotoloji dal hastanesi anlamına geliyor. Elde ettiğimiz sonuçları ileriye götürme, daha başarılı olma şansı elde edeceğiz” dedi.


Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Orak Hücre Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Süheyl Asma, kan hastalıkları ve kan bağışıyla ilgili bir sempozyum gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “5. Kan Film Festivali’ne sempozyum programını da ekleyerek bu bölgede özellikle orak hücre ve talasemi hastalarının takibini bölgede çalışan hekim arkadaşlarla birlikte yönetebilmek anlamında bilimsel bir toplantı düzenledik. Hekim arkadaşlarla bilgi ve birikimlerimizi paylaşarak özellikle orak hücre ve talasemi hakkında konuştuğumuz verimli bir sempozyum gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Kan hastalıkları Adana’da masaya yatırıldı

Kan hastalıkları Adana’da masaya yatırıldı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fıkra gibi banka soygunu girişimiÖnceki Haber

Fıkra gibi banka soygunu girişimi

Yaralandıkları kaza anını saniye saniye görüntüledilerSonraki Haber

Yaralandıkları kaza anını saniye saniye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar