medya takip
temiz toplum
Adana
DOLAR31.4016
EURO33.9154
ALTIN2063.8

Sağlık Sen'den hükûmete uyarı: "Kadroya geçişlerde mağdur yaratılmasın!"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Sağlık Sen'den hükûmete uyarı: "Kadroya geçişlerde mağdur yaratılmasın!"
Abone ol
Sağlık Sen: "Kadroya geçişte mağdur yaratılmasın!"

Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu sendika binasında yapmış olduğu açıklamada, "500 bin kamu görevlisi kadroya alınıyor, 2822 ek ders karşılığı çalışan meslek mensuplarının da bu kapsamda kadroya alınması gerekir" dedi.

Başkan Nennioğlu yapmış olduğu açıklamada şu görüşlere yer verdi:
"Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında; 657 sayılı kanunun 89. Maddesi dayanak alınarak hazırlanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Esasları Kapsamında, Bakanlık Makamı oluru ile Çalışan Meslek Elemanlarının Yaşadığı Mağduriyet ve Taleplerini bildiriyorum.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı taşra teşkilatında, personel yetersizliği nedeniyle asıl işleri yapmak üzere personel ihtiyacını karşılanması için 657 sayılı kanunun 89. Maddesi uyarınca yıllık Bakanlık Makamı oluru ile meslek elemanı görevlendirilmesi yapılmaktadır.

Bu kapsamda istihdam edilen meslek elemanlarının unvanları; Sosyolog, Öğretmen, Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Hemşire, büro memuru vb. meslek gruplarından 2822 personel Bakanlığın taşradaki, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinde, Engelli ve Yaşlı Bakım Hizmetlerini Değerlendirme Heyetinde, Kadın Hizmetleri Biriminde, Koruyucu Aile Biriminde, Korunmaya ihtiyacı Olan Çocuk Biriminde, Sosyal Ekonomik Destek Birimlerinde, Şehit Yakınları ve Gaziler Hizmet Birimlerinde, İl Müdürlüklerinde idari ve mali hizmetler biriminde, Kalite Yönetim Sistemi Biriminde, Araştırma Geliştirme (ARGE) Biriminde, Halkla İlişkiler Biriminde, Personel İşleri Birimlerinde çalışmaktadırlar.

Bakanlık makamı oluru ile görevlendirilen meslek elemanlarının bu olurları her yıl yenilenmektedir. Bu şartlarda ek ders karşılığı çalıştırılan meslek elemanları kadrolu meslek elemanları gibi yılın 12 ayı tam zamanlı (08:00-17:00) olarak çalışmaktadırlar.
Kadrolu meslek elemanları gibi çalışan bu ek dersli meslek elemanları, çift taraflı sözleşme akdinin olmaması ve çalışma statüsünün belirsizliği nedeniyle yasal temel haklarından;
1) Yıllık izin, 
2) Analık/babalık izni, 
3) Evlilik izni, 
4) Süt izni, 
5) Askerlik izni, 
6) İş güvencesi, 
7) Tazminat hakkı, 
8) SGK pirimi 
9) Yolluk hakkı, 
10) Kurumsal kimlik gibi hakların hiçbirinden faydalanamamaktadırlar. 

4B, 4D vb. alım ile çalışanların özlük hakları ve emeklerine karşılık aldıkları ücretlerinin ek dersli meslek elemanlarının maaşlarından daha fazla olması iş ve meslek onurunu zedelemekle birlikte eşit işe eşit ücret ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.

Geçmiş yılarda diğer bakanlıklarda da 657 sayılı kanunun 89. Maddesine dayanarak ek ders ücreti karşılığı yarı zamanlı geçici süre ile çalıştırılan personeller bile ilgili Bakanlıklarının girişimi ile kadroya atanması için kanun teklifi vermiş ve yapılan çalışmalar sonucunda;
• 17.09.2011 gün ve 28057 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan 653 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 13. Maddesiyle 633 sayılı kanuna eklenen geçici 17. Maddede ifade edildiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran kurslarında ek ders karşılığı vekil ve fahri öğreticilik görevi yapan personeller yapılan düzenlemeler ile kadroya geçirilmişlerdir.

• 2020 yılı Ocak Ayı itibariyle Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Sinema Genel Müdürlüğü çalışanları Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN’ın Müjdeleri ile kadroya geçirilmişlerdir.

• 2017 yılında TBMM'ne sunulan torba kanunun maddesi ile Millî Eğitim Bakanlığında çalışıp, 540 gün prim iş günü bulunan ve belirli şartları taşıyan 5000 ücretli öğretmen 4B sözleşmesi ile müjdelenmişlerdir.

Aile ve Sosyal Hizmetlere bağlı kurum ve kuruluşlarda dezavantajlı gruplarla özverili bir şekilde ek ders ücreti karşılığı yılın 12 ayı tam zamanlı görev yapan, Sosyolog, Öğretmen, Sosyal Çalışmacı, Psikolog, Hemşire vb. ünvanlardaki Meslek Elemanlarının, hak kayıplarının önlenmesi ve aynı şartlarda çalıştıkları kadrolu arkadaşları arasında iş barışının sağlanması için gerekli özlük düzenlemesinin yapılması gerekmektedir.
Çalışma Bakanımız sayın Vedat Bilgin Bey'den ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık Hanımefendi'den Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yürütülen personel kadro reformundan yararlandırılmasını talep etmekteyiz."


Adana şalvarı, hem renk hem de şekil değiştirdiÖnceki Haber

Adana şalvarı, hem renk hem de şekil değ...

Trilyoner tefecilere operasyonSonraki Haber

Trilyoner tefecilere operasyon

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar