ayyuce
oya tekin
Adana
DOLAR31.5661
EURO34.3276
ALTIN2144.2

Salçalık biber 5 TL’ye kadar düştü | Markette 30 Lira

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Salçalık biber 5 TL’ye kadar düştü | Markette 30 Lira
Abone ol
Salçalık biber 5 TL’ye kadar düştü | Markette 30 Lira

Bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle verimi düşen ve kilosu 22 TL’den satılan salçalık biber tarlada 5 TL’ye kadar düştü.

Marketlerde ve pazarda kilosunun 30 TL ve üzeri fiyatlara satıldığını kaydeden üretici Cumali Aslan, üreten hariç herkesin para kazandığını belirterek, "Şu an hiçbir şeye zam gelmemişken fiyatlar yükseliyor ama üreticiye bu yansımıyor" dedi.

Adana’nın Kozan ilçesinde 60 dönüm arazide kapya biber üretimi yapan Aslan, raflarda artan ve tarlalarda düşen fiyatlara tepki gösterdi. Biber hasadının maliyetini kurtarmadığı için biberin tarlada kaldığını aktaran üretici, market ve pazarda artan fiyatların da kendileri hariç başta aracılar olmak üzere herkesin kazandığını belirtti. Aslan, şöyle devam etti:

"Marketlerde 30 TL’nin altına hiç düşmedi"

Şu anda biberin kilosunun tarlada 5 lira olduğunu ifade eden Cumali Aslan, "Fabrikalar alımı durdurdu. Mahsulüm böyle duruyor. Şu an hasat yaptırsam 4 TL’si işçi 1 TL’si nakliye. Zaten insanlar aldı alacağını. Seneye 100 dönüm daha ekim yapacaktım vazgeçtim. Marketlerde kilosu 30 liraya, 40 liraya kadar çıkıyor. Marketlerden alınsın.

Bu biber hiçbir dönem kilosu 30-25 TL’den aşağıya satılmadı kışın 70 TL’ye kadar marketlerde satılıyor. Düşmez de yani. Pazarlarda düşmez. Ama çiftçi maliyetini alamıyor" diyerek, market ve pazardaki fahiş fiyata tepki gösterdi.

Salçalık biber 5 TL’ye kadar düştü


Yüreğir Belediye Meclisi İsrail katliamına karşı tek yürek olduÖnceki Haber

Yüreğir Belediye Meclisi İsrail katliamı...

Kozanda ev yangınıSonraki Haber

Kozanda ev yangını

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar