türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.5404
EURO34.6118
ALTIN2454.5
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Aşı krizi

Geçen gün ilaç yazdırmak için bağlı olduğum 80.Yıl Sağlık Ocağına gittim.

Uzun zamandır Pandemiden dolayı gitmemiştim bir çok şey değişmiş. Hemşirelerin ve danışmadaki görevlinin iş yükü oldukça artmış. Önceden içeri girip monitörden TC. kimliğimiz ile sıra numarası alıyorduk. Ancak şimdi dışarıda bekliyoruz ve danışmadaki görevli arkadaş tek tek gelen hastaların sırasını ve hangi doktora geldiklerini takip ediyor, herkese tek tek laf anlatıyor, yön veriyor, numara sırası geleni çağırıyor ve tabi bu arada çok bekleyen hastalar beklemekten sıkılıp bir süre sonra görevliye seslerini yükseltmeye başlıyorlar.

En erken ben gittiğim için hemşire hanım içerde duran bir kişilik sandalyeye benim oturabileceğimi söyledi.  Dışarda bekleyenler sabırsızlıklarından bu duruma bile itiraz ettiler. İçerde oturduğum için gelişmeleri ve hem Sağlık Ocağının içinde hem de dışında yaşanan yoğunluğu ve aksaklıkları gözlem yapma imkanı buldum.

Beklerken hemşire hanıma aşı sürecinin nasıl işlediğini sordum ve aldığım cevap karşısında gerçekten şok oldum. Hemşire hanım’ ’Aşı için kapı kapı dolaşmaktan yorulduk’’ dedi. Neden kapı kapı dolaşıyorsunuz aşı için dedim. Aşı için randevu alanlardan bazılarının randevularına gelmediklerini bu durumda aşının bozulma durumu olduğu için kalan süre içinde aşı bozulmadan yakındaki esnaflara gittiklerini ve içinizde aşı olmayan varsa aşı yapalım diye bu Adana sıcağında esnafları kapı kapı gezdiklerini söyledi. Gerçekten çok şaşırdım. İnsanların sorumsuzluğu beni üzdü.

’’Ya aşı için randevu almasınlar, ya da randevularına zamanında gelsinler’’ diye ekledi hemşire hanım. Gerçekten tüm sağlık çalışanlarının işi çok zor bu süreçte. Alkışı ve maddi anlamda devlet tarafından ek ödeme yapılarak ödüllendirilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar. Hem en ön cephede bulaş riskini göze alarak çalışıyorlar hem de iş yükleri kat be kat artmış durumda. Danışmadaki görevlinin sıra numarası vermek ve herkesi bağlı olduğu doktora yönlendirmek için o canhıraş çabasına birebir şahit oldum. Bir de hemşirelerin aşı bozulmasın diye kapı kapı esnafları gezmeleri gerçekten bir Vatanseverlik örneği bence.

Bu vesile ile hasta bakıcısından doktoruna, hemşiresine, teknisyene, danışmada görevli arkadaşlardan tutun da temizlik görevlisine kadar tüm sağlık çalışanlarına herkes adına naçizane teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyor ve alkışlıyorum. Sağlıcakla kalın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar