NET TAMİR
türk haberler
Adana
DOLAR32.5285
EURO34.6195
ALTIN2449.1
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Küfür

Mesleğim gereği, gençlerin özellikle de Z kuşağının içinde olduğum için bazı olumsuz olaylara şahit oluyorum.

Özellikle genç kızlar arasındaki erkek gibi küfretme modası var. Öyle ki genç kızların bir erkek nasıl küfür ederse, aynı kelimeler ile küfür ettiğine birebir şahit oluyorum ne yazık ki.

Geçen gün Güzelyalı mahallesinde evime doğru yürürken bu anlamda bir olaya tanıklık ettim. Bir genç kız cep telefonu ile yüksek ses ile  konuşarak yolda yürüyor arkasından da yaşlı bir kişi gelmekte.

Genç kızın öğrenci olduğu belli, üzerinde okul forması var. Arkadaşı ile telefonla konuşurken öylesine galiz küfürler savurarak konuşuyor ki; kendini bilen hiç kimse bu şekilde uluorta telaffuz edemez.

Kız öğrenci hayatımda hiç telaffuz edemeyeceğim küfürleri savurarak yanımdan geçip giderken, arkasından gelmekte olan yaşlı abimizden doğrusu ben utandım, mahcup oldum.

Yetişkin bir oğlum var. Ben bu şekilde ağıza alınmayacak küfürleri oğlumdan hiç duymadım. Günümüzde genç kızların erkekleri bile gölgede bırakacak kadar argo ve belden aşağı küfür etme yarışını, ağızlarının bu kadar kaba ve bozuk olmasını hiç yakıştıramıyorum, çok da garipsiyorum doğrusu.

Gençlik ve bu toplum nereye gidiyor? Bir öğretmen ve anne olarak  endişe içindeyim. Toplumsal değerlerimiz, bizi biz yapan erdemlerimiz millet olarak dejenere olmakta ve giderek yozlaşmakta.

Sözlerimi Yunus Emre’nin şu dizeleri ile bitirmek isterim.
İlim ilim bilmektir, İlim kendini  bilmektir,,
Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır?
…..
Girdim ilim meclisine, eyledim kıldım talep
Dediler ilim geride, illa edep, illa edep!....

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar