türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.5317
EURO34.6068
ALTIN2452.5
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Mum Sanat İle Buluşuyor

Kendimi bildim bileli yaradılış olarak hep çok duygusal, hassas ve romantik bir kadın oldum. Bu durum benim şiir yazma, edebiyat ve müzik ile hep yakından ilgilenme sebebim oldu. Ve doğam gereği de mumlar ile aram hep iyi oldu.

Mumun ışığı, kokusu beni hep cezbetti. Her akşam ışıkları kısmen kapatıp mum ışığında oturup müzik dinlemeyi çok severim. Bu saatler benim kendim ile baş başa kaldığım ve günün bana ait olan saatleri olmuştur hep. 

Depremden bir süre sonra mum ışığına  olan sevgimden dolayı online mum eğitimi aldım ve mum yapmayı öğrendim. İlk önce kaselerde üzerini çiçekler, kelebek, arı gibi figürler ile süsledim. Bir süre sonra kalıplar getirterek sanatın ve estetiğin simgesi olan Tors heykeli ya da mum dünyasında Laydi kızları denilen kadın figürleri  ve şamdanlar yapmaya başladım.

Mum yapma hevesim ile sanattaki figürleri birleştirtirip, sanata olan sevgimi mumlara yansıtmaya başladım. Soya mumu yaparken müthiş keyif alıyorum ve her şeyi unutuyorum. Müthiş bir motivasyon oluyor benim için çünkü üretmeyi, çalışmayı çok seviyorum. Soya mumu ile sanatsal figürler ve küçük heykeller yapmak ve üretmek inanılmaz keyifli ve sanata olan merak ve tutkumu da tatmin sebebim oluyor benim için. 

Bilindiği üzere aynı zamanda Fizik öğretmeniyim ve Adanahaber  ve Türkhaberler de köşe yazarıyım. Çalışan, üreten bir kadın olmak bana haz veriyor. Bir köşede oturup dedikodu üretmek yerine faydalı bir takım hobiler ile uğraşıp üretmek beni gururlandırıyor ve bu anlamda da çevremden taktir ediliyor ve gıpte edilerek izleniyorum. İlk önce hobi olarak başlayan soya mum yapımı zamanla bende bir tutkuya dönüştü ve benim vazgeçilmez bir haz ve keyif kaynağım oldu. Mum instagram adresim olan ozlem—mum adresimden; yaptığım soya mumları, jel mumları ve düzenli olarak her gün aktif olarak paylaştığım  mumları nasıl yaptığımı görsel olarak anlattığım reels videolarını ve hikayeleri takip edebilirsiniz. 

Bence herkes kendisi için bu ve buna benzer bir takım hobiler edinmeli ve bunları hayata geçirmelidir. Özellikle emekli olduklarında evde oturup,geçmişle hesaplaşıp, ölümü beklemek yerine üretmeye ve çalışmaya devam etmeli.

Çünkü insan ürettiği ve çalıştığı sürece daha genç, dinamik  ve hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı kalabiliyor. Bu hobi; benim yaptığım gibi mum yapmak, köşe yazarı olmak olabilir ya da bir enstrüman çalmak, kitap okumak, resim yapmak, müzik ile uğraşmak gibi uğraşlar olabilir. Yeter ki insan çalışmanın ve üretmenin keyfini ve insanı diri tutup hayata bağlayan yönünü keşfetsin. Çalışan,üreten ve çevrenize pozitif enerji yaydığınız gün ve yıllarınız olsun. Sevgiyle kalın. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar