sabancı kurban b.
türk haberler
NET TAMİR
Adana
DOLAR32.2819
EURO35.1034
ALTIN2411.4
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

Portakal Çiçeği Karnavalının ardından

12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi. İlk defa bu yıl Kültür Bakanlığı da karnavala dahil olarak destek verdi.

İlk  festivalin yapıldığı yıllarda sadece kortej geçişi olurdu. kadınlar stantlarda el emeği ürünlerini satarlardı. Kapsamı biraz daha genişledi ve bu yıl inanılmaz bir katılım ve Kültür Bakanlığının da desteği ile konserler, tiyatrolar, müze etkinlikleri ile kapsamı çok daha genişlemiş oldu ve dokuz gün sürdü.

Aynı anda hem Merkez Park'ta hem de Atatürk parkında konserler vardı. Başka şehirlerden karnavalı görmek için turizm şirketleri turlar düzenliyorlar. bu bağlamda Adana’ya 1,5 milyon insan karnaval için gelmiş istatistiklere göre. Bu Adana’nın ekonomisine ve tanıtılmasına da büyük katkı sağlıyor şüphesiz.

Yıllar önce karnaval sırasında Kastamonu-Taşköprü ilçesinde mecburi hizmet yaparken ailece görüştüğümüz dostlarımız Adana’ya gelmişler. beni görmek istediler.

Kendileri turla geldikleri için Galeria’da bir etkinlikteydiler. Arabam ile akşam üzeri yola çıktım. Uğur Mumcu bulvarından Galeria'ya gitmem karnaval dolayısı ile kilitlenen trafik nedeni ile 1,5 saatimi aldı. Gittiğimde izdiham nedeni ile park yeri bulmam mümkün olmadı. Bunun üzerine arabamı yolun kenarına çektim ve arkadaşlarımı bulunduğum yere çağırmak zorunda kaldım. Onlar Galeria'daki etkinliği bırakıp yürüyerek arabanın yanına geldiler. ayak üstü görüşüp vedalaşmak zorunda kaldık.

Bu yıl Merkez Park'ta Murat Boz konserine katıldım. Söylendiğine göre şu ana kadar Adana’da gerçekleşen en çok katılım olan konsermiş. Konser sırasında kalabalıktan ve izdihamdan bayılanlar oldu. Çıkışta ise minübüs bulmakta zorlandık. Bütün dolmuşlar izdihamdan dolayı dolu geçiyordu. Belediye olarak Karnaval süresince festival ve konser  alanına ek seferler düzenlenmeli. Karnaval başladığında üç gün boyunca Merkez Parkta stantlar açılmadı. Öyle olunca da il dışından gelenler sadece yürüdüler. Adana’nın kebap, şırdan, şalgam benzeri lezzetlerini tadamadılar, kadınların el emeği ile ürettikleri ürünleri görme şansları olmadı ne yazık ki.

Karnavalda yaşanan en önemli sorunlardan biri de tuvalet sorunu idi. Merkez Parkta çift taraflı metrelerce tuvalet kuyruğu vardı. Bu da ileriki yıllarda çözülmesi gereken sorunlar arasında. 

Sonuç olarak; 12 Yıl önce Portakal Çiçeği Karnavalının düzenlenmesi ve kapsamının genişlemesi yönünde katkıda bulunan ve bu fikri veren Ali Haydar bozkurt beyefendiye bir Adanalı olarak teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki yıl karnavalda bu yıl yaşanan aksaklıkların ve katılımın çok fazla olmasından dolayı yaşanan izdiham nedeniyle karnaval süresince büyükşehir belediyesinin ek otobüs seferleri düzenlemesi gerekliliğini vurgulamak isterim. Aksi taktirde karnaval coşkusunu yaşamak bir çileye dönüşüyor. Her şeye rağmen çoşkulu, eğlenceli bol lezzetli ve katılımlı geçen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Adanamıza güzellikler getirdi. Hayırlı ve daim olsun.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar