sabancı kurban b.
türk haberler
MTD
Adana
DOLAR32.2419
EURO35.0376
ALTIN2410.8
M. Özlem ERDOĞAN

M. Özlem ERDOĞAN

Mail: [email protected]

SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL

Kapitalizmin dayattığı tüketim atraksiyonlarından biri olan 14 Şubat sevgililer günü yaklaşırken medyada sevgiliye hediye almak için reklamlar şimdiden başladı  bile.

Sevginin emek olmayıp, 'Issız Adamların' kol gezdiği, dokunmak ve sevişmenin esas alındığı; sevişmeye yanaşmayan, "evlenmeden olmaz" diyen kaliteli kızlara erkekler arasında 'Kezban' diye lakap takıldığı, onlara rağbet edilmeyip, "kendini kasıyorsun" ya da, "ben özgür olmak istiyorum" nidalarıyla erkekler tarafından terk edildiği, bekaretin ve bakir olmanın  artık bir öneminin olmadığı hatta küçümsendiği, erkeklerin sevgilisi ile yaşadıklarının kendi özeli olduğunu bilmeyerek, erkek  arkadaşlarına içki masasında anlatıp, sevgilisini meze yaptığı,

Sevdiğine, "kız hepsi senin mi"diye iltifat edilen, ya da çıkmaya başladıkları daha ilk gün birbirlerine "aşkım" diye hitap eden, her şeyi hızla tüketen bu tüketim toplumunda aşklar da tıpkı fast food  yiyecekler gibi çabuk tarafından hoyratça  tüketilip, duygu ve ego tatmini sağlamaktan ileriye gidemiyor ne yazık ki. 

Eski Türk filmlerindeki naif aşkları birebir yaşamış, 'senede bir gün' gelecek sevgiliyi bekleyen, "seni  uzaktan sevmek aşkların en güzeli" diyerek hiç dokunmadan platonik seven, akşam aldığı tek kırmızı karanfili solmasın diye, gece buzdolabında saklayarak sabah sevdiğine veren, sevdiği erkekle yan yana yürürken kolu tenine değdi diye ürperen, "seni seviyorum" cümlesinin kolay kolay  herkese söylenmediği, sevgili ile dans etmenin ya da öpüşmenin en büyük hayal ve fantezi olduğu,’ "papatya gibisin beyaz ve ince’" diyerek iltifat edildiği, sevgiliye mektup  gönderebilmek için  postanede sıra beklendiği, sevdi mi ömürlük seven 'Lale Devri Çocuklarıydık' biz. 

Şimdi aşklar böyle yaşanmasa da, 'hangisi doğru hangisi yanlış' artık bende karıştırır oldum doğrusu.

Umarım herkes bu sevgililer gününde aradığı  aşkı bulsun ve dilerim gönlünce yaşasın. Kapitalizmin dayattığı, dolayısı ile de yozlaştırdığı günümüz aşklarınız (!) ve 14 Şubat Sevgililer Gününüz şimdiden kutlu olsun. 

Makale Yorumları

  • Özlem04-02-2023 22:02

    Yorum yazmışsınız teşekkür ederim.Fakat benim anlatmak istediğim eski ve yeni aşkları karşılaştırmak sadece eleştirmek değil.Biraz daha üslubunuza dikkat ederek yorum yazsaydınız mutlu olurdum doğrusu.

  • Şencan04-02-2023 15:07

    senin devrin geçti teyzem o zaman öyleydi uyan artık. elini tutmak için neden bir sürü bekleyeyim alnımda salakmı yazıyor. üç kuruş harçlık alıyorum onuda kızamı yedireyim. yaşım senden bayağı küçük ama böyle davranma. hala kızsın galiba evde kalmışsın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar