sabancı kurban b.
NET TAMİR
MTD
Adana
DOLAR32.7878
EURO35.1602
ALTIN2457.9

X Konusundaki Yanlış Bilgilendirme İçin Gelir Kesintileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
X Konusundaki Yanlış Bilgilendirme İçin Gelir Kesintileri
Abone ol
X Konusundaki Yanlış Bilgilendirme İçin Gelir Kesintileri

Elon Musk, yanlış bilgilerle mücadele etmek için gösterdiği bir dizi çabanın ardından, doğruluk mücadelesinde bir adım daha attı. Platformun kitle kaynaklı doğruluk kontrol sistemi Community Notes aracılığıyla düzeltilen X'teki gönderiler artık gelir paylarından yoksun olacak. Musk'ın kararı öncelikle sansasyonelliğin cazibesi yerine gerçeklere dayalı doğruluğu teşvik etmeyi ve platformda daha güvenilir bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

Topluluk Notlarının Arka Planı

2021 yılında Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından tanıtılan Topluluk Notları, yanıltıcı içeriklere karşı bir araç olarak hizmet veriyor. Bu özellik, platform kullanıcılarına yanıltıcı buldukları gönderilere not ekleme yetkisi veriyor. Süreç, kullanıcıların herhangi bir gönderiye, önemli eksiklikleri vurgulayan veya hataları düzelten kısa bir içerik notu önermesini gerektiriyor. Daha sonra, diğer platform kullanıcıları bu notları değerlendiriyor ve üzerinde en çok mutabık kalınanlar öne çıkıyor.

Ancak, Musk'ın Twitter'ı satın alıp adını X olarak değiştirmesiyle birlikte ortam önemli ölçüde değişti. Bu dönüşümlerin ortasında, X ilk kez bir gelir paylaşımı girişimiyle içerik oluşturucuları ödüllendirmeye başladı. Bu şema, içerik oluşturuculara yanıt dizilerinde görünen reklamlara dayalı olarak tazminat ödüyordu.

Mercek Altında Bir Platform

Sosyal medya devi de tartışmalardan payını almadan edemedi. Musk'ın 44 milyar dolarlık satın almasından ve bunun sonucunda işgücünün neredeyse üçte iki oranında azaltılmasından bu yana X, yanlış bilgileri ele alması nedeniyle artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Platformun yaklaşımı özellikle İsrail-Gazze çatışması sırasında tartışmalı hale geldi. Buna ek olarak, Avrupa Birliği, X'in çatışma sırasında ilgili kuruluşlar tarafından uyarılmasına rağmen sorunlu içerik konusunda gecikmeli olarak harekete geçmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

AB komiseri Thierry Breton, X'in ilgisiz olaylardan alınan yanıltıcı görüntüler veya video oyunlarından alınan görseller gibi aldatıcı içeriklere ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. AB bir soruşturma başlatırken, X Hamas ile bağlantılı çok sayıda hesabın kaldırıldığını iddia ederek yanıt verdi.

Büyük Resmin Ele Alınması

X, gönderileri gelir paylaşımına uygun hale getirerek, özellikle tepki ekonomisi tarafından teşvik edilen içerik oluşturucuları yanıltıcı bilgileri yaymaktan caydırmayı umuyor. Son güncellemelerle birlikte bu karar, İsrail-Hamas ve Rusya-Ukrayna savaşları gibi küresel krizler yaşanmaya devam ederken bile X'in yanlış bilgiyle mücadele konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Bu kararın kesin etkisi henüz görülmemiş olsa da, X'in yolculuğunda çok önemli bir ana işaret ediyor. Önümüzdeki zorluk sadece yanlış bilgileri filtrelemek değil, aynı zamanda gerçeğin hem araç hem de mesaj olduğu bir dijital ortamı teşvik etmektir.

Kaynak: https://newslinker.co/revenue-cuts-for-misinformation-on-x/


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ripple Yorumları: XRP Konusunda Önemli Yorumlar!Önceki Haber

Ripple Yorumları: XRP Konusunda Önemli Y...

Doğru Haberlere En Hızlı Şekilde UlaşımSonraki Haber

Doğru Haberlere En Hızlı Şekilde Ulaşım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar