NET TAMİR
MTD
Adana
DOLAR32.2053
EURO35.1156
ALTIN2500.6

Güldüren iddia: "ABD’deki Türk öğrenci sayısı arttı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güldüren iddia: "ABD’deki Türk öğrenci sayısı arttı"
Abone ol

ABD Türkiye Misyonu Kamu Diplomasisi Müsteşarı LeBailly, 2021-2022 eğitim yılında Amerikan eğitim kurumlarına kayıtlı Türk öğrenci sayısının 8 bin 500’e yakın olduğunu iddia etti. LeBailly'nin bu yöndeki açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın, günlük basın toplantısında bir gazetecinin Ankara'daki ABD Büyükelçiliğinde sadece acil randevular verildiğini, İstanbul'da ise başvuru sahiplerinin bir yıldan fazla bekletildiğini belirterek "Bunun belli bir sebebi var mı? Neden Türkler bu kadar uzun süre beklemek zorunda?" sorusuna verdiği akla ziyan cevabını hatırlattı.

Bir başka gazetecinin Bosna Hersek'te beş gün, Yunanistan'da yedi gün, Azerbaycan'daysa 60 günlük bekleme süresi olduğunu belirtip "Türkiye'nin çevresindeki ülkelere baktığımda, kolayca vize alabildiklerini görebiliyorum. Ama Türkiye'de personel eksikliğiniz var. Yoksa Covid dışında bir şey mi söz konusu?" diyerek yönelttiği soruya ise "Vize bekleme sürelerinin ülkeden ülkeye değişmesinin birçok sebebi var. Nüfus büyüklüğü gibi. Türkiye elbette tüm bu ülkelerden daha büyük bir nüfusa sahip" yanıtını veren Price, ABD hükümetinin Türk vatandaşlarına olan ön yargılı bakış açısını yansıtmış oldu.

GÖSTERMELİK GÖRÜNTÜ

ABD Adana Konsolosluğu Uluslararası Eğitim Haftası’nı Adana’da bulunan EducationUSA Merkezi’nde Adana liselerinden eğitimci ve öğrencilere verdiği bir resepsiyonla kutladı. Resepsiyonda açılış konuşmasını yapan ABD Türkiye Misyonu Kamu Diplomasisi Müsteşarı Viraj LeBailly, “Bu akşam bu kadar çok eğitimci ve öğrencinin bizle olabilmesinden dolayı çok mutluyum. Bu, eğitimin her iki ülkenin de geleceği için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Uluslararası öğrenci hareketliliği diplomasi, inovasyon ve ekonomik refah bakımından son derece önemlidir. Uluslararası Öğrenci Hareketliliği hakkındaki son 'Open Doors' (Açık Kapılar) Raporu’na göre ABD, 948 bini aşkın uluslararası öğrenciyle, yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi olmayı sürdürmektedir. Tüm bu uluslararası öğrenciler içinde 2021-2022 eğitim yılında Amerikan eğitim kurumlarına kayıtlı Türk öğrenci sayısı 8 bin 500’e yakındır. Hatta, ABD’deki Türk öğrenci sayısı geçtiğimiz yıl boyunca yüzde 4.4 oranında artmıştır, ki bu on yılı aşkın sürenin en yüksek artış oranıdır” dedi.

Yüksek öğrenimine ABD’de devam etmek isteyen Türk öğrencilere yardımcı olmak için, ABD Türkiye Misyonu İstanbul, Ankara, İzmir, ve Adana’da EducationUSA hizmetlerini finanse ediyor. EducationUSA aracılığıyla öğrenciler 2 yıllık yüksek okullar, lisans, yüksek lisans, lise yaz programları ve ayrıca sınav rehberliği ve burs fırsatları hakkında ücretsiz danışmanlık alabiliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İtfaiyeden kediyi hayatta tutma mücadelesiÖnceki Haber

İtfaiyeden kediyi hayatta tutma mücadele...

ABD'li yetkiliden dalga geçer gibi açıklama..Toplama gençlerle görüntü verdilerSonraki Haber

ABD'li yetkiliden dalga geçer gibi açıkl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar